بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته در حالی 142 واحد کاهش نشان داد که نزدیکی پایان سال و توقف گسترده نمادها بازار را آرام کرده است. در  معامله‌گران در بازار به دلیل توقف نمادهای گروه سایپا گروه پیشرویی در بازار وجود نداشت.

این امر موجب شد تا بازار از تب و تاب بیفتد هر چند بازگشایی نماد رنا توانست تا حدودی هیجان را به بازار بیاورد اما بازار در نهایت جو آرامی را در طول هفته تجربه کرد و با افت 142 واحدی معادل 18/ 0 درصد به کار خود پایان دهد.در بازار سهام در کنار توقف گروه سایپا و برنامه این گروه برای برگزاری مجامع افزایش سرمایه در شرکت سایپا و برخی دیگر از نمادها نظیر زامیاد بازار در 9 روز کاری باقی مانده تا پایان سال با پدیده‌های جدی مواجه است.

مانند هر سال در انتهای اسفند ماه فعالان حقوقی با جابه‌جایی بلوک‌های سهام، آخرین سود‌ها را شناسایی می‌کنند. از این نظر چهارشنبه نیز بازار با شمار قابل ملاحظه‌ای از بلوک‌های سهام مواجه بود و انتظار می‌رود در روزهای آینده نیز این روند ادامه یابد.در همین حال با توجه به نیاز معامله‌گران به نقدینگی در ایام پایانی سال انتظار افزایش عرضه‌ها و کاهش خریدها وجود دارد. از این‌رو اگر بازگشایی نمادهای خودرویی در روزهای باقی مانده سال تغییری در بازار ایجاد نکند، روند آرامش کنونی بازار ادامه خواهد یافت به ویژه آنکه در روزهای باقی مانده تا پایان سال، ترافیکی از مجامع افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی در بازار رخ خواهد داد. به دلیل لزوم برخورداری از معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی تا پایان سال جاری شرکت‌های متعددی درصدد برگزاری مجمع هستند که از این بین مجامع شرکت‌های سایپا، سایپا آذین، پلی‌اکریل و ذوب‌آهن نگاه‌های بیشتری را به سوی خود جلب می‌کند.

به هر ترتیب بازار روز چهارشنبه بازار متعادلی بود که در آن جابه‌جا‌یی نزدیک به 27 بلوک سهام موجب شد تا حجم معاملات بازار به بیش از 758میلیارد تومان برسد. روز چهارشنبه به دلیل عرضه‌های سنگین برخی معامله‌گران کوتاه‌مدت و حقوقی‌ها، برخی نمادها با صف فروش مواجه شدند اما بازار با اتکا به رشد نماد مخابرات، پتروشیمی فجر و سرمایه‌گذاری غدیر توانست با رشد 49واحدی معادل 06/ 0 درصد مواجه شود تا در نهایت به رقم 77 هزار و 697واحد برسد. در بازار روز چهارشنبه در گروه خودرویی، نماد بهمن تحت‌تاثیر تعدیل سود و افزایش سرمایه و نماد ایران‌خودرو دیزل با توجه به افزایش سرمایه با اقبال بازار مواجه بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.