40 کارگزار برتر و ضعیف سال ۹۳ مشخص شدند و ۱۵ کارگزار از ۱۰۰ شرکت کارگزاری حدود ۲۷ هزار میلیارد تومان از کل معاملات ۵۴.۲ هزار میلیارد تومانی را انجام دادند.

به گزارش پایگاه خبری تالاربورس‌اهواز ، سال گذشته در حالی با شرایط سخت و پیچیده ایی برای همه فعالان بازار سهام سپری شد که طی 241 روز کاری ، همه متغیرهای اصلی با کاهش همراه شدند و میانگین سرمایه گذاری در سهام شرکت های بورسی به دلیل افت قیمت اکثر شرکت ها با 21 درصد زیان به ثبت رسید.

این جریان موجب شد تا علاوه بر عدم انتفاع و وارد شدن زیان گاه 40 تا 50 درصدی به سرمایه گذاران مخصوصا" حقیقی ها ، اغلب شرکت های کارگزاری هم با وضعیت دشواری مواجه شوند. به طوریکه به گفته یک کارگزار در نخستین گردهمایی سال 94 مدیران ارشد بازار سرمایه ، به فرض در نظر گرفتن سال مالی اسفند 93 برای همه شرکت های کارگزاری، بیش از 60 و حتی 70 درصد از 107 کارگزار فعال بازار نتوانستند سال گذشته را با عملکرد مناسبی به پایان برند.

با این اوصاف بررسی عملکرد 100 کارگزار فعال در بورس طی سال گذشته نشان می دهد مانند همیشه شرکت های کارگزاری وابسته به بانک یا نهاد مالی و برخی شرکت های خوش نام و بزرگ بخش خصوصی به دلایلی چون انجام معاملات خرد و بلوک و عمده سهام زیرمجموعه های بانک یا نهاد مالی ، ارایه خدمات مناسب به مشتریان و داشتن تعداد زیادی از مخاطبان در سراسر کشور و… حتی در شرایط ناخوشایند هم قادر به کسب سود شده اند.

به طوریکه 15 شرکت کارگزاری عمدتا" وابسته به نهاد مالی بزرگ مانند تامین اجتماعی و بانک ، حدود 27 هزار میلیارد تومان از معاملات 54.2 هزار میلیارد تومانی سال گذشته را انجام دادند تا سهم 75 کارگزار دیگر کمتر از 44 درصد باشد.

براساس این گزارش، در صدر 100 شرکت کارگزاری که درآمد و سود جالب توجهی را در سال گذشته به دست آوردند کارگزاری صبا تامین ( وابسته به سازمان تامین اجتماعی) با انجام 11.2 درصد از کل معاملات و سپس کارگزاری بانک ملی ایران با 10.3 درصد ایستاده اند.

شرکت خصوصی کارگزاری مفید هم به مدد گسترش فعالیت ها و ارایه خدمات سراسری معاملات آنلاین به مشتریان پر تعداد ، به تنهایی 5.28 درصد از معاملات سال گذشته را به خود اختصاص داد و در رده سوم ایستاد.

شرکت های کارگزاری بانک صادرات، حافظ و امین آوید هر کدام با بیش از 4 درصد در رده های چهارم تا ششم و شرکت های بهگزین، آگاه، دو کارگزاری بانک پاسارگاد و تجارت هم با بیش از دو درصد در رتبه های هفتم تا دهم کارگزاران برتر سال گذشته جای خوش کردند.

شرکت های کارگزاری خبرگان سهام ، مهر اقتصاد، تدبیرگران فردا،  آراد ایرانیان و بانک رفاه کارگران هم کدام با 1.5 تا دو درصد در رده های یازدهم تا پانزهم ایستادند و جمع 15 کارگزار برتر سال گذشته را تشکیل دادند.

در انتهای جدول هم 15 شرکت کارگزاری عمدتا" خصوصی و گاه خانوادگی قرار گرفته و با کمترین سهم از حجم معاملات سال گذشته ، عملکرد نامناسبی را رقم زدند.

در این گروه  کارگزاری نماد شاهدان با صفر درصد و شرکت های ستاره جنوب، پگاه یاوران نوین، دنیای نوین، اقتصاد بیدار، آبتین استاک،  سی ولکس کالا، آفتاب درخشان،  بهین پویا، ایران سهم ، عمران فارس،  سهم آذین، جهان سهم و  کالای کشاورزی با یک دهم تا حداکثر 13 دهم درصد ، فهرست 15 کارگزار ضعیف سال گذشته را تشکیل دادند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.