دومین فستیوال بازار دارایی فکری با محوریت اختراعات حوزه لوازم خانگی روز گذشته در سالن همایش‌های نمایشگاه بین‌المللی تهران و با حضور تعداد زیادی از مخترعان و سرمایه‌گذاران برگزار شد.

در این برنامه علیرضا دلیری، معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، اکبر قنبرپور، رئیس مرکز فن بازار ملی ایران و امیر هامونی مدیرعامل فرابورس به سخنرانی پرداختند که ماحصل آن ارائه 7 اختراع برتر، حمایت مالی دولت در لایحه بودجه سال 95، افزایش مشوق‌های لازم برای فعالان بازار دارایی فکری و در نهایت اختصاص تابلوی جداگانه‌ای برای شرکت‌های دانش بنیان بود.

در ابتدای این فستیوال، معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از حمایت طرح‌هایی که در بازار دارایی فکری معامله شوند سخن گفت و اظهار کرد:

در حال حاضر صندوق نوآوری و شکوفایی، بودجه مناسب و خط اعتباری مستقلی را برای تولید محصولات دانش‌بنیان ایجاد کرده و مشکلی از این نظر وجود ندارد، اما به‌طور قطع سرمایه‌گذاران باید در کنار مخترعان قرار بگیرند تا تجاری‌سازی به نحو مطلوب اتفاق بیفتد. دلیری در ادامه افزود: دولت در لایحه بودجه سال 95 توجه ویژه‌ای به مقوله علم و فناوری کرده به نحوی که بیش از 2 برابر امسال بودجه برای این امر در نظر گرفته شده که این مساله کمک زیادی به این فعالیت‌ها خواهد کرد. در ادامه مدیرعامل فرابورس از برنامه‌ریزی برای افزایش کارمزد معاملات دارایی فکری با هدف ترغیب کارگزاری‌ها و نهادهای واسط به منظور تلاش بیشتر برای تجاری‌سازی اختراعات خبر داد. امیر هامونی در این رابطه اظهار کرد: بر اساس آخرین پیگیری‌های انجام شده، شرکت‌های تامین سرمایه، کارگزاری و مشاور سرمایه‌گذاری برای کمک به بازار دارایی فکری تیم‌هایی را تجهیز کرده‌اند تا ارزیابی فنی، اقتصادی و مسائل مربوط به بازاریابی اختراعات و طرح‌های صنعتی را انجام دهند.

وی با بیان اینکه به دنبال افزایش مشوق‌های لازم برای فعالان بازار دارایی فکری هستیم، افزود:

قرار بر این است که کارمزد بالاتری برای معاملات دارایی فکری نسبت به معاملات سهام در نظر گرفته شود، زیرا با توجه به پیچیدگی‌های مباحث مربوط به این حوزه باید برای شرکت‌های کارگزاری و تامین سرمایه انگیزه لازم ایجاد شده و صرفه اقتصادی داشته باشد تا نسبت به این موضوع بیش از پیش علاقه‌مند شوند. وی از اختصاص تابلوی جداگانه‌ای برای شرکت‌های دانش بنیان خبر داد تا این‌گونه شرکت‌ها به همراه شرکت‌های کوچک و متوسط امکان انجام معاملات در یک تابلوی مستقل در فرابورس ایران را داشته باشند. گروه بورس- هدیه لطفی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.