چکیده: هند روز چهارشنبه ۷۰۰ میلیون دلار از بدهی نفتی‌اش به ایران را تسویه خواهد کرد و قرار است این مبلغ از طریق بانک مسقط عمان به بانک مرکزی ایران انتقال داده شود.

به نقل از رویترز، منابع آگاه گفتند، هند روز چهارشنبه ۷۰۰ میلیون دلار از بدهی نفتی‌اش به ایران را تسویه خواهد کرد. این اولین آزادسازی دارایی‌های ایران پس از انعقاد توافق جامع هسته‌ای است که نقشه راه لغو تحریم‌های ایران را ترسیم کرده است.

پرداخت‌های قسط بندی شده بخشی از بدهی‌های نفتی به ایران از اوایل سال ۲۰۱۴ و بر اساس توافق موقت ژنو اجازه داده شده است.تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در اوایل سال ۲۰۱۲، صادرات نفت این کشور را به نصف رساند و موجب کاهش درآمدهای نفتی تهران و آسیب دیدن اقتصاد این کشور شد.

انتظار می‌رود با اجرای توافق هسته ای،۱۴ جولای، تحریم‌ها علیه ایران در سال ۲۰۱۶ برداشته شود.
۳ منبع آگاه گفتند، پالایشگاه‌های هندی قسط ۷۰۰ میلیون دلاری بدهی خود به ایران را به روپیه و به حساب موجود در بانک یو سی اوی هند واریز خواهند کرد.

آنها گفتند، بانک یو سی او قبلا دلار مورد نیاز برای تبدیل این پرداخت‌ها را تهیه کرده و قرار است از طریق بانک مسقط عمان، این رقم را به بانک مرکزی ایران انتقال دهد.

منابع مذکور اضافه کردند، اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا قبلا با این مکانیزم بانکی و پرداخت ۱.۴ میلیارد دلار از بدهی‌های ایران توسط پالایشگاه‌های هندی موافقت کرده است. این منابع افزودند، زمان پرداخت قسط دوم هنوز مشخص نشده است.

سخنگوی وزارت خزانه داری آمریکا از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرد.

پالایشگاه‌های هندی از سال ۲۰۱۲ تاکنون، ۴۵ درصد پول نفت ایران را به روپیه نزد بانک یو سی او سپرده گذاری می کنند. تهران از این پول‌ها، که رقم آن هم اکنون به ۱۷۰ میلیارد روپیه (۲.۵۷ میلیارد دلار) رسیده برای واردات کالاهای هندی غیرتحریمی استفاده می‌کند.

پس از بسته شدن مسیر پرداخت پول نفت ایران از طریق هالک بانک ترکیه در سال ۲۰۱۳ تحت فشارهای آمریکا، پالایشگاه‌های هندی بقیه پول نفت ایران را نزد خود نگه داشته‌اند. البته بخشی از این پول بر اساس توافق موقت ژنو به صورت اقساطی به ایران پرداخت شده است.

پالایشگاه‌های هندی تا پایان ماه اوت حدود ۶.۶ میلیارد دلار به ایران بدهکار بوده‌اند.

هند با وجود کاهش خرید نفت از ایران تحت فشارهای آمریکا، همچنان دومین خریدار بزرگ نفت ایران پس از چین است. تهران که قبل از تحریم‌ها دومین تامین کننده بزرگ نفت هند بود، اکنون به رتبه هفتم تنزل یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.