۲۸ شرکت بورسی گزینه اول ۵۰ درصد خریداران/ بانک و خودرو همچنان پرطرفدار

بررسی جزئیات معاملات سهام شرکت های بورسی در اولین ماه سال نشان می دهد ۲۸ شرکت عمدتا" از دو گروه بانک و خودرو، گزینه اول ۵۰ درصد از کل خریداران ۳۹۹ هزار نفری بودند.

به گزارش بورس پرس، نخستین ماه سال جاری در شرایطی با افت و خیزهای معنادار شاخص و میانگین بازدهی 7.2 درصدی سرمایه گذاری در بورس و معامله بیش از 27 میلیارد سهم به ارزش 4.5 هزار میلیارد تومان به پایان رسید که رونق نسبی بازار در روزهای آغازین سال به همراه امید به بهبود وضعیت بازار و همچنین یک عرضه اولیه در بورس منجر شد تا حدود 399 هزار سهامدار خرد و کلان ، اقدام به خرید سهام شرکت های بورسی مختلف کنند.

براساس این گزارش، بررسی های جزئی بورس پرس از تعداد خریداران سهام هر از یک از شرکت های بورسی در 18 روز کاری فروردین نشان می دهد 28 شرکت گزینه اول 50 درصد از کل خریداران یعنی حدود 196 هزار نفر بوده اند. همچنین سهام شرکت های دو صنعت بانکداری و خودرو بیشترین اقبال را داشته اند .

در این میان عرضه اولیه 65 میلیون سهم سیمان خوزستان در 18 فروردین (نخستین عرضه اولیه سال جدید آن هم با کشف قیمت گران ) موجب شد تا سهام این شرکت تازه وارد در مجموع 56 هزار خریدار را به خود جلب کند.

این شرکت درحالی مشمول حضور در فهرست شرکت های مقبول ماه گذشته بورس نشده که بانک صادرات با بیش از 35 هزار خریدار و معامله بیش از 4.1 میلیارد سهم ، رکوردهای تازه ایی به جا گذاشت و در صدر 28 شرکت پرطرفدار فروردین قرار گرفت تا نشانه ایی هر چند مقطعی از عنوان بزرگترین شرکت بورسی از لحاظ سرمایه اسمی داشته باشد.

پارس خودرو نیز که در ماه های اخیر به سهمی برای نوسان گیری معروف شده، با 16 هزار و 278 خریدار و معامله 1.3 میلیارد سهم یکی از گزینه های اصلی سهامداران پر ریسک بود که با این تعداد خریدار و حضور در رتبه دوم ، نشان داد تا چه حد مورد توجه فعالان مخصوصا" سرمایه گذاران کوتا مدت نگر قرار دارد.

پالایشگاه بندرعباس هم که به همراه 5 پالایشگاه دیگر بورسی و فرابورسی موجب افزایش نقدشوندگی بازار و تحرک فعالان بعد از بازگشایی نماد در 26 اسفند سال گذشته شده، با بیش از 14 هزار خریدار در رده سوم ایستاد اما به دلیل وجود صف های خرید و عدم عرضه ، تنها 168 میلیون سهم آن داد وستد شد.

بعد از شرکت ایران خودرو که با بیش از 10 هزار خریدار و جابجایی 517 میلیون سهم ، چهارمین سهم پرطرفدار شناخته شد، دو بانک ملت و تجارت با بیش از 8 هزار خریدار، گویای تمرکز اکثر فعالان بر سهام دو گروه بانک و خودرو بودند. شرکت های گروه بهمن، سرمایه گذاری نفت ، ایران خودرو دیزل،  آذرآب، کمباین سازی و تپیکو هم با بیش از 6 هزار تا کمتر از 7 هزار خریدار و ساییا و سایپا دیزل هم با کمتر از 6 هزار خریدار در فهرست سهام مقبول بورس در ماه های گذشته قرار گرفتند.

در ادامه این 14 شرکت که با بیش از 142 هزار خریدار ، 35 درصد از کل خریداران را به خود جذب کرده اند ، 14 شرکت دیگر هم با بیش از 3 و 4 هزار خریدار، فهرست 28 شرکت مقبول بازار در فروردین 91 را تشکیل دادند و در مجموع 50 درصد از کل خریداران معادل 196 هزار نفر را به خود جلب کردند.

14 شرکت دوم حاضر در این فهرست شامل زامیاد، فولاد مبارکه، کالسیمین ، شاهد، پارسان، رایان سایپا،آهنگری تراکتورسازی،بانک های سینا و پارسیان و پست بانک و 4 شرکت سرمایه گذاری سایپا، بیمه ،خوارزمی و غدیر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.