گروه خودرو: هفته گذشته واردکنندگان رسمی و غیررسمی خودرو در نشستی مشترک جلسه‌ای برگزار کردند

تا نحوه خدمات پس از فروش خودروهای وارداتی را تعیین تکلیف کنند، این در شرایطی است که واردکنندگان رسمی به دلیل ابلاغ نشدن دستورالعمل جدید خدمات پس از فروش، به تغییر مواضع وزارت صنعت در این زمینه امیدوار هستند.

حال آنکه مدیر کل صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت در تازه‌ترین اظهارنظر خود تجدید نظر در دستورالعمل وزارت صنعت را ضعیف خوانده است. براساس دستورالعمل تعیین شده از سوی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان کلیه عرضه‌کنندگان اعم از تولیدکنندگان و واردکنندگان رسمی و غیررسمی کالاهای سرمایه‌ای از جمله خودرو مکلف به داشتن نمایندگی و خدمات پس از فروش هستند. به همین دلیل نمایندگی‌های رسمی واردکننده خودرو باید با دریافت 3 درصد از ارزش CIF خودرو این خدمات را به نمایندگی‌های غیررسمی ارائه دهند. این ابلاغیه وزارت صنایع با اعتراض نمایندگی‌های رسمی روبه رو شد.  بنابه اعتقاد واردکنندگان رسمی 3 درصد از ارش CIF برای ارائه خدمات پس از فروش باید به 7 درصد تغییر کند.
 با وجود گلایه بسیار واردکنندگان رسمی اما امیر حسین قناتی، مدیر کل صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت در گفت‌وگو با خبرگزاری‌تسنیم از احتمال ضعیف بازنگری در دستورالعمل قیمت‌گذاری خودروهای وارداتی خبر می‌دهد و می‌گوید: قرار بود که دستورالعمل جدید خدمات پس از فروش خودرو هفته پایانی فروردین ماه سال جاری به نمایندگی‌های فروش خودرو ابلاغ شود اما این دستورالعمل هنوز به تصویب هیأت دولت نرسیده است.
با این حال احتمال بازنگری در آن بسیار ضعیف است. با وجود آنکه قناتی راه اعتراض و پیگیری را برای واردکنندگان رسمی باز می‌داند و معتقد است که معترضان می‌توانند مستندات خود را به وزارت صنعت ارسال کنند اما تجدیدنظر در این دستورالعمل را بعید می‌داند. در همین حال واردکنندگان رسمی دریافت 3 درصد از ارزش CIF را جوابگوی هزینه‌های بسیار خود نمی‌دانند.
 آنها معتقدند که عدم پیش‌بینی سود مناسب در این دستورالعمل باعث می‌شود تا قیمت خودروهایی که توسط واردکنندگان رسمی به کشور وارد می‌شود نسبت به خودروهای وارداتی شرکت‌های غیررسمی گران‌تر شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.