رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان گفت: در تدارک انتقال نمایشگاه نفت از تهران به اهواز هستیم ولی فضای فعلی نمایشگاه حتی جوابگوی نیاز صنعت نفت استان هم نیست.

امید حاجتی پیش از ظهر امروز شنبه در آیین گشایش سومین نمایشگاه تخصصی ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت خوزستان اظهار کرد: سال گذشته ۱۹۵ شرکت در این نمایشگاه حضور پیداکرده و امسال این تعداد به ۳۰۰ مورد افزایش‌یافته و همچنین نمایشگاه از نظر فضای فیزیکی نیز رشد قابل‌توجهی داشته است.

وی بیان کرد: در حال حاضر راه طولانی را در مسیر حرکت به سمت تحقق کامل اقتصاد مقاومتی داریم ولی امیدواریم تا با همکاری دانشگاه‌ها، خیلی سریع‌تر این مسیر را طی کنیم.

‌رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان عنوان کرد: ‌نفت، گاز و پتروشیمی، ۶۵ درصد از اقتصاد استان و تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص داده و البته تنها کمتر از پنج درصد مشکل اشتغال این استان را حل کرده است.

صنعت نفت ملی دیده می‌شود

حاجتی اضافه کرد:‌ مشکل موجود این است که در صنعت نفت مأموریت‌های ملی دنبال می‌شود درصورتی‌که این صنعت باید نگاه قابل‌توجهی نیز به حل مسائل و معضلات استانی هم داشته باشد.

وی تصریح کرد:‌ انتظار داریم تا صنعت نفت در کنار توجه به رشد و توسعه خود، توجهی هم به خوشه‌های صنعتی، صنایع میان دستی و پایین‌دستی‌اش هم داشته باشد. متأسفانه در بخش عمده از فعالیت‌های صنعت نفت و پتروشیمی در استان خام فروش هستیم و حتی نتوانستیم زنجیره ارزش‌افزوده متوسط صنعت پتروشیمی را در این استان تأمین کنیم.

۴۰ درصد تولیدات پتروشیمی ایران در خوزستان

‌رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان گفت: ۴۰ درصد از تولید محصولات پتروشیمی در خوزستان است ولی ۳۰ درصد ارزش‌افزوده این صنعت از این استان تأمین می‌شود. همچنین متأسفانه در بحث تولید پلاستیک و لاستیک، استان خوزستان تنها دو و نیم درصد سهم دارد.

حاجتی یادآور شد:‌ توجه ویژه‌ای به ساخت تجهیزات و قطعات نفتی شده به شکلی که شهرک‌های شماره یک، سه و چهار اهواز ناخواسته به شهرک تخصصی برای این خوشه تبدیل‌شده است.

وی گفت: متأسفانه سیستم بانکی، حمایت لازم را از توسعه بخش‌های اقتصادی انجام نمی‌دهد ولی اگر به تولیدکنندگان داخلی خود اعتقاد داشته و کارهای بزرگ را به آنها واگذار کنیم آن‌وقت به توسعه این خوشه کمک کرده و نقش جایگزین بانک‌ها را در راستای تحقق بخشنامه خرید داخلی استاندار خوزستان را هم ایفا خواهیم کرد. البته درعین‌حال بازدهی مناسبی برای سرمایه تولیدکنندگان داخلی رقم می‌زنیم.

باید به استاندار کمک کنیم

‌رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان خطاب به حاضران در مراسم گفت:‌ باید به استاندار خوزستان کمک کنیم تا بورس‌های کالای نفت و پتروشیمی را در خوزستان راه‌اندازی کرده و مردم این استان را به‌صورت مستقیم با منافع حاصل از طریق فعالیت‌های اقتصادی این بخش درگیر کنیم.

حاجتی با اشاره به اینکه خوشبختانه در حال حاضر با تدابیر خیلی خوب سیاسی دولت در حال ورود به شرایط پساتحریم هستیم، گفت: از سال گذشته فعالیت‌های خوبی در زمینه احصای فرصت‌های سرمایه‌گذاری انجام شد و این استان شروع خوبی در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری کیش داشته و خیلی قدرتمند در این همایش حضور پیدا کرد.

وی تأکید کرد: باید با ایجاد شرکت‌های توسعه منطقه‌ای و جذب سرمایه‌های خرد در استان، مردم خوزستان را به‌صورت مستقیم در سرمایه‌گذاری‌های صنایع پایین‌دست نفت دخیل کنیم.

‌رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان گفت: استان خوزستان به دلیل ویژگی‌ها و مزیت‌های بسیار عالی از جمله در زمینه کشاورزی، حمل‌ونقل ریلی و دریایی، نفت، گاز، پتروشیمی و برق این امکان را دارد که نمایشگاه‌های بسیار خوبی حتی در سطح منطقه برگزار کند ولی نیازمند فضای نمایشگاهی بهتری است.

حاجتی تصریح کرد:‌ هم‌اکنون در حال حرکت به سمت انتقال نمایشگاه نفت از تهران به خوزستان هستیم ولی فضای فعلی نمایشگاه حتی جوابگوی نیاز صنعت نفت هم نیست.

وی ادامه داد: یک فضای بسیار خوب و زمینی به مساحت ۶۰ هکتار در محل پلیس‌راه قدیم اندیمشک در اهواز پیش‌بینی‌شده و امیدوارم با همکاری همه دستگاه‌ها و مسئولان به‌ویژه صنایع نفت و حفاری هرچه سریع‌تر شاهد ساخت آن باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، سومین نمایشگاه تخصصی ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت خوزستان پیش از ظهر امروز شنبه در اهواز آغاز به کار کرد. این نمایشگاه تا اول دی‌ماه همه‌روزه از ساعت ٩ صبح تا ١٧ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی خوزستان، پذیرای متخصصان، کارشناسان و علاقه‌مندان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.