وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه در سال جاری بیشترین تغییرات در تعرفه ها ایجاد شده است، گفت: براساس این تغییرات متوسط تعرفه ها از 19.7 به 18.7 درصد رسیده است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایرنا، محمدرضا نعمت زاده عصر دوشنبه در همایش همدلی و همزبانی، رونق اقتصادی و اشتغال تصریح کرد: بنا به تصویب هیات دولت، موظف هستیم تعداد طبقات تعرفه ها را از 14 به 6 طبقه تا سال 96 کاهش دهیم که در سال جاری این تعداد به 10 طبقه رسید و سال آینده به 8 و در نهایت در سال 96 به 6 طبقه خواهد رسید.

وی اضافه کرد: به صورت وزنی تعرفه ها 11 درصد است اما به سبب اینکه بی مورد برخی تعرفه ها را افزایش دادیم، متوسط آن نیز افزایش یافته است.

وزیر صنعت،معدن و تجارت همچنین در خصوص الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت، گفت: در وزارتخانه یک واحد را فعال کردیم که در مرحله نخست تلاش شده تا با بازنگری رژیم تجاری کشور، این رژیم به روز شود.

نعمت زاده با بیان اینکه بازنگری رژیم تجاری کشور به صورت مستمر در حال انجام است، افزود: جلب همکاری دستگاه های مختلف از الزامات مهمی است که باید در راستای الحاق به سازمان جهانی تجارت مورد توجه قرار گیرد. وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان ملی استاندارد، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت اقتصاد، وزارت بهداشت و سیستم بانکی باید با یک همکاری نزدیک این رژیم تجاری را تکمیل کنند.

وی مالکیت معنوی را از دیگر الزامات ورود به سازمان جهانی تجارت دانست و گفت: باید برای ورود به WTO مالکیت معنوی مورد احترام قرار گیرد و تلاش کنیم با توجه به فضای بوجود آمده به سمت این تغییرات حرکت کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به نگرانی های موجود در خصوص الحاق به سازمان جهانی تجارت، اظهار داشت: به عنوان متولی بخش صنعت و تجارت این نگرانی وارد نیست هرچند استثنائاتی در این خصوص وجود دارد که کشورهای مختلف نیز از آن استفاده می کنند.

نعمت زاده با اشاره به اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده، گفت: در این قانون تغییرات لازم را انجام داده ایم تا منافع بخش خصوصی، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان رعایت شود.

وی افزود: هدف ما این است که انتقال بار پرداخت مالیات از تولیدکنندگان به مصرف کنندگان صورت گیرد چرا که امروز بخاطر نظام توزیع که در کشور وجود دارد این بار بشتر بر دوش تولیدکنندگان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.