نظر وزیراقتصاد درباره عملکرد سهامداران حقیقی/ 3 منشأ رسمی مشکلات

وزیر اقتصاد با اعلام 3 منشأ رسمی مشکلات گفت:تعدادی از سهامداران حقیقی اطلاعات اقتصادی کافی ندارند و با اخبار روزمره دچار رفتار هیجانی شده و براساس آن خرید و فروش می کنند که عمق چندانی ندارد.
علی طیب‌نیا بعد از اتمام سخنرانی در نخستین همایش نقش بانک‌های توسعه‌ای در رشد و توسعه اقتصاد کشور به جمع خبرنگاران آمد تا ضمن پاسخ به سئوالات بار دیگر درباره بازار سهام و بورس توضیح دهد.

 

وی درباره برنامه های مدنظر برای بازار سرمایه گفت: در حالی بخش عمده‌ای از فعل و انفعالات بورس تابعی از بخش واقعی اقتصاد است که برای بنگاه‌های اقتصادی فعال در حوزه‌های صنعت، خدمات و کشاورزی، برنامه‌ریزی‌های گسترده ای شده است.

وی با بیان اینکه طی 2 سال گذشته تلاش هایی برای رفع مشکلات بخش‌های تولیدی و اقتصادی تلاش شده و اقدامات موثری به عمل آمده ، درباره عملکرد سهاداران خرد گفت: بعد روانی، عوامل اجتماعی و اخبار و تحولاتی در بازار وجود دارد که بورس به آن حساسیت داشته و واکنش نشان می‌دهد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: بنابراین بخشی از سهامداران بورس، حقیقی هستند که اطلاعات اقتصادی کافی در اختیار ندارند و با اخبار روزمره دچار رفتار هیجانی شده و براساس آن خرید و فروش می کنند که عمق چندانی ندارد. این گونه افراد باید از مشاوره افراد و شرکت‌های حرفه‌ای استفاده کنند و کمتر تحت تأثیر اخبار روزمره قرار گیرند .تجربه 2 سال گذشته نیز نشان داده رفتارهای هیجانی عمدتاً به زیان سهامداران خرد بوده است.

طیب نیا خاطر نشان کرد: با این حال دولت سعی کرده تا همه حمایت‌های لازم را از این بازار داشته باشد و تصمیمات خوبی گرفته شده و در آینده نیز این اقدامات انجام خواهد شد.

وی در پاسخ به این سؤال که چه بخشی از مشکلات مربوط به تحریم‌ها و چه بخشی به مدیریت بازمی‌گردد؟ توضیح داد:مشکلات موجود 3 منشأ رسمی دارندکه بخشی به ساختارهای اقتصادی نامتجانس گذشته یعنی دولتی و نفتی بودن اقتصاد ایران بازمی‌گردد. عامل دوم سیاست‌های نامناسبی است که طی دهه گذشته اتخاذ شد و وابستگی کشور را به خارج بیشتر کرد و نسبت به نوسان درآمدهای نفتی و تکانه‌های خارجی افزایش داد.عامل سوم هم تحریم‌ها بود که دشمنان با شناسایی نقاط ضعف، طراحی کردند

وی ادامه داد: اگر اقتصاد ما به درآمدهای ما به اقتصاد نفتی وابسته نبود و سهم بالایی در تراز پرداخت‌های خارجی کشور نمی‌داشت و عمر تولید در ایران کم نبود، می‌توانست تحریم آثار قابل ملاحظه‌ای نداشته باشد . سعی خواهیم کرد در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی این مشکلات را مرتفع کنیم و اقتصادی با رشد بالا مبتنی بر قابلیت‌ها و توانایی‌های داخلی داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.