معامله گران بورس اوراق بهادار معتقدند براساس شرایط فعلی موجود و برخی دلایل دیگر نیاز به ایجاد برخی تغییرات اساسی در این مصوبه احساس می شود.

??????????
??????????

جمعی از معامله گران بورس اوراق بهادار طی ارسال نامه ای به رییس سازمان بورس خواستار تجدید نظر این سازمان در خصوص مصوبه هیات مدیره در اواخر سال 90 با موضوع نحوه تمدید اعتبار گواهینامه های حرفه ای بازار سرمایه شدند.

معامله گران بورس اوراق بهادار معتقدند براساس شرایط فعلی موجود و برخی دلایل دیگر نیاز به ایجاد برخی تغییرات اساسی در این مصوبه احساس می شود.

متن کامل این نامه به شرح ذیل است:

 

بسمه تعالی

 

ریاست محترم سازمان بورس اوراق بهادار

جناب آقای فطانت

با سلام

احتراما پیرو بندهای 1و2 صورتجلسه شماره 243 هیئت مدیره سازمان بورس اوراق بهادار مورخ 1390.11.08 با موضوع نحوه تمدید اعتبار گواهینامه های حرفه ای بازار سرمایه ،موارد ذیل را به طور خلاصه به استحضار میرساند:

1.همانگونه که مستحضرید بورس اوراق بهادار طی دو سال گذشته شرایط ناخوشایندی را سپری نموده است بطوریکه حجم و ارزش معاملات و همچنین شاخص بورس با کاهش قابل ملاحظه ای همراه گردیده که نتیجتا کاهش درآمد شرکتهای کارگزاری و بالطبع معامله گران را بهمراه داشته است درچنین شرایطی تشکیل دوره های مذکور که مستلزم صرف وقت و هزینه است امری ضروری به نظر نمیرسد.

2.شرایط نامساعد فعلی بورس موجب گردیده تا بسیاری از شرکتهای کارگزاری به ناچار اقدام به تعطیلی شعب و اخراج پرسنل معامله گر خود نماید لذا از جهت ایجاد بار مالی اضافی کلاسها بر دوش معامله گران و شرکتهای کارگزاری ، فعلا شرایط مساعدبرای برگزاری دوره تمدید نمی باشد.

3.تجربه برگزاری دوره قبل به اذعان اغلب شرکت کنندگان در کلاسها و حتی خود اساتید این موضوع را به اثبات رسانده که دوره های فوق الذکر دارای بازدهی مناسب و اثرگذاری لازم نمی باشد چرا که حاضرین در کلاسها اغلب دارای مدارج علمی کارشناسی و کارشناسی ارشد و با تجربه حرفه ای در بورس اوراق بهادار می باشند و شرکت در این دوره ها موجب افزایش بار علمی آنها نمی گردد.

4.بسیاری از معامله گران شهرستانی میباشند که مجبورند از راه های دور و نزدیک خود را به تهران برسانند و در این خصوص مشکلاتی برای آنها ایجاد گردیده است.

5.چنانچه هدف از گواهینامه ها اموری بغیر از معامله گری از جمله تحلیل و ارائه مشاوره به سرمایه گذاران باشد ، طبق قانون معامله گران و کارگزاران از این امر منع گردیده اند و تنها شرکت های مشاوره سرمایه گذاری مجاز به انجام این امور میباشند.

6.تمامی افرادشرکت کننده یکبار از آزمون های نه چندان آسان بورس عبور کرده اند و موفق به دریافت گواهینامه گردیده اند لذا شرکت مجدد در دوره ها منطقی به نظر نمی رسد و مانند این است که کسی که دارای مدرک کارشناسی است پس از دوسال مجبور به تمدید آن باشد یا افرادی که کارشناس رسمی دادگستری میباشند پس از دو سال مدرک آنها فاقد اعتبار شود!

با عنایت به موارد فوق الذکر از جنابعالی خواهشمند است نسبت به انعکاس موضوع به کانون محترم کارگزاران و سایر نهادهای مرتبط اقدامات لازم را مبذول فرمائید تا موضوع تمدید گواهینامه مورد بررسی مجدد قرار گیرد و چنانچه همچنان خواستار برگزاری دوره های فوق می باشند با برگزاری دوره ها پس از بهبود وضعیت بازار و افزایش دوره تمدید از دو سال به پنج سال موجب تسهیل موضوع و رضایت شرکت کنندگان شوند. (بورس نیوز)

 

با تشکر                       

جمعی از معامله گران     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.