معاون مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت میانگین نرخ تعرفه‌های وارداتی ایران را در سال‌جاری 8/ 18 درصد اعلام و پیش‌بینی کرد که در سال آینده این میزان کاهش یابد.

سیدابراهیم حسینی‌کلاته درباره تغییرات واردات ایران در 8 ماهه سال جاری گفت:

در 8 ماه سال 93 واردات کشور 33 میلیارد دلار بود که این رقم در 8 ماهه امسال به 26 میلیارد دلار کاهش یافت. این موضوع به این معنا است که در 8 ماه سال‌جاری میزان واردات نسبت به مدت مشابه سال قبل 21 درصد کاهش داشته است. این کاهش در راستای مدیریت منابع ارزی کشور و محدودیت واردات غیرضروری بوده است.

وی با تاکید بر اینکه کالاهای مصرفی و لوکس حجم قابل توجهی از واردات کشور را در سال‌های گذشته به خود اختصاص داده بود، اظهار کرد:

در سال جاری با مدیریت صورت گرفته در حوزه منابع ارزی واردات این اقلام به‌صورت محسوسی کاهش یافته است. معاون مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت با اشاره به نرخ میانگین تعرفه‌‌های وارداتی در سال جاری گفت: میانگین نرخ تعرفه در سال‌جاری 8/ 18 درصد بوده است و پیش‌بینی می‌شود با توجه به تمهیدات به‌عمل آمده و تغییرات پلکانی، تعداد طبقات تعرفه‌ای در سال آینده کاهش یابد و از این طریق شاهد کاهش میانگین نرخ تعرفه باشیم.

حسینی‌کلاته افزود: در حال حاضر تعداد طبقات تعرفه‌ای 10 طبقه است که طبق برنامه‌ریزی‌ها این تعداد در سال 95 به 8 طبقه و در سال 96 به 6 طبقه کاهش خواهد یافت. وی درباره استفاده از سامانه پنجره واحد تجاری نیز گفت:

با تمهیداتی که برای ارتقای رتبه کسب و کار کشوروتسهیل تجارت به‌خصوص پس از برجام اتخاذ شده است صدور مجوزها و گواهی‌های مربوط به صادرات و واردات کالاها به‌صورت الکترونیکی و از طریق پنجره واحد تجاری صورت می‌پذیرد. حسینی‌کلاته در پایان عنوان کرد: در حال حاضر ثبت سفارش بیش از 2 هزار ردیف تعرفه کالایی به‌صورت خودکار و هوشمند و بدون نیاز به تایید کارشناسی انجام می‌شود و حذف مرحله کارشناسی برای بسیاری از ردیف‌های تعرفه‌ای جدید نیز در دست اقدام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.