کتاب «هوش هیجانی و استخدام» حاوی آموزش‌ها و توصیه‌هایی برای «سنجش هوش هیجانی و رفتار فردی کارکنان در مصاحبه شغلی» است که به مدیران نیروی انسانی بنگاه‌ها امکان می‌دهد هنگام استخدام کارکنان، از روحیات آنها درک واقع‌بینانه‌تری پیدا کنند.

 

«هوش هیجانی و استخدام» عنوان کتابی است به قلم ادل بی.لین که سمیرا صادق ابدلی آن را ترجمه کرده است. این کتاب حاوی آموزش‌ها و توصیه‌هایی برای «سنجش هوش هیجانی و رفتار فردی کارکنان در مصاحبه شغلی» است که به مدیران نیروی انسانی بنگاه‌ها امکان می‌دهد هنگام استخدام کارکنان، از روحیات آنها درک واقع‌بینانه‌تری پیدا کنند. در این کتاب بیش از 250 پرسش مبتنی بر رفتارهای فردی مطرح و تحلیل شده است.

در مقدمه این کتاب آمده است: «از آنجا که هوش هیجانی نقش بنیادینی در توانایی تعامل افراد با دیگران ایفا می‌کند، بسیاری از مشاغل دست‌کم به برخی از این مهارت‌ها نیاز دارند. مدیر استخدام و مصاحبه‌کننده باید بتوانند مشخص سازند که کدام مهارت‌ها به موفقیت فرد در جایگاه شغلی مورد نیاز برای استخدام کمک می‌کنند. سپس مدیر استخدام یا مصاحبه‌کننده باید بتواند پرسش‌هایی را برای مصاحبه انتخاب کند که انعکاس‌دهنده این مهارت‌ها باشند.»

می‌توان گفت تقریباً در تمامی مشاغلی که امروزه به نیروی کار واگذار می‌شود، مهارت‌های اصلی هوش هیجانی (EQ) در گرو عملکرد مطلوب است. اغلب مدیر استخدام یا شخص مصاحبه‌کننده، از توجه به چنین مهارت‌های فردی در فرآیند مصاحبه غافل می‌شود. منظور این نیست که برای مهارت‌ها و توانایی‌های فنی افراد ارزشی قائل نشویم. مهارت‌ها و شایستگی‌های فنی باید پیوسته نقش برجسته‌ای در فرآیند ارزیابی ایفا کند. اگرچه، شواهد و قرائن بسیاری دال بر آن است که وقتی مهارت‌های فنی افراد با هم برابر است، این شایستگی‌های آنها در هوش هیجانی است که عامل موفقیت آنها در تصدی جایگاه‌های شغلی مختلف است. در واقع در برخی جایگاه‌های شغلی، شایستگی‌های هوش هیجانی بیش از شایستگی‌ها و مهارت‌های فنی افراد، توجیه‌کننده موفقیت شغلی آنهاست.

این کتاب به مدیران استخدام و مصاحبه‌کنندگان کمک می‌کند تا بتوانند مهارت‌های هوش هیجانی داوطلبان را ارزیابی کنند. این کتاب مطالب زیر را در اختیار مدیران استخدام و مصاحبه‌کنندگان قرار می‌دهد: تشریح تک‌تک مهارت‌های هوش هیجانی، ارائه مثال‌هایی از مهارت‌های هوش هیجانی در محیط کار در مشاغل مختلف، پرسش‌های مصاحبه در زمینه هر یک از مهارت‌های هوش هیجانی و تجزیه و تحلیل پاسخ‌ها به پرسش‌های پیشنهادی. با کمک چنین ابزارهایی، مدیران استخدام و مصاحبه‌کنندگان می‌توانند مصاحبه‌ای را طراحی و ساماندهی کنند که تصویر کامل‌تری از توانایی‌های داوطلب در موفقیت ارائه دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.