پیش بینی مشاور اقتصادی رئیس جمهور از اقتصاد ایران در سال ۹۴

مشاور اقتصادی رئیس جمهور با اعلام اینکه سیاست‌های اقتصادی دولت در سال جاری بر مبنای دو سناریو تدوین و اجرا خواهد شد گفت:در صورت توافق نهایی هسته ای،سال جدید دو نیمه متفاوت از نظر اقتصادی خواهد داشت.

مسعود نیلی در پنجمین گردهمایی کارآفرینان برتر مهندسی پلیمر و شیمی ایران که دیشب برگزار شد، در تشریح سیاست‌های جدید ارزی دولت در سال ۹۴، گفت: درحالی سال جاری به دو نیمه اقتصادی تقسیم می شود که سیاست‌های اقتصادی دولت بر مبنای دو سناریو تدوین و اجرا خواهد شد. بنابراین در صورت توافق نهایی هسته ای، سال جدید دو نیمه متفاوت از نظر اقتصادی خواهد داشت.

وی با بیان انیکه دولت و دستگاه‌های اقتصادی هم برای اجرای این دو سناریو هماهنگ شده اند، ادامه داد: با لغو تحریم‌ها، دسترسی های فعالان اقتصادی کشور به بازارهای جهانی بیشتر خواهد شد.برهمین اساس پیش بینی می شود با لغو تحریم‌ها فضای کسب و کار کشور بهبود یابد.

وی افزود: در شرایط فعلی و پا برجا ماندن تحریم‌های بین المللی، قصد داریم با استفاده از ابزارهای متنوع مالی همچون انتشار اوراق مشارکت شرایط بهبود فضای کسب و کار کشور را فراهم کنیم.

نیلی یکی از دلایل رونق بازار سرمایه در طول چند هفته گذشته را تاثیر انتشار بیانیه هسته ای لوزان عنوان کرد و افزود: ایجاد آمادگی در اقتصاد کشور برای رفع تحریم و استفاده از امید ایجاد شده در کشور به سبب احتمال توافق نهایی هسته‌ای برای حفظ وضع موجود اقتصاد را از اولویت‌های اقتصادی دولت در نیمه نخست سال‌جاری خواهد بود.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور درباره کاهش نرخ تورم نیز گفت: همزمان با کاهش نرخ تورم در نیمه دوم سال گذشته، میزان رشد اقتصادی کشور مثبت و  این امکان فراهم شد تا نقدینگی جذب بازار سرمایه و سیستم بانکی شود.

نیلی درباره پیش بینی خود از وضعیت اقتصاد درسال جاری گفت: با توجه به کاهش نرخ تورم و رشد اقتصادی قابل توجه در سال ٩٣، سالی سخت به لحاظ اقتصادی خواهیم داشت. از سوی دیگر، هم اکنون قیمت جهانی نفت حدود ۵٠ دلار است. درحالی که در مدت مشابه سال گذشته، قیمت هر بشکه بیش از ۱۰۰ دلار بود.

وی با اعلام انیکه نرخ فعلی تورم کمتر از ۱۵ درصد است ،ادامه داد: کاهش نرخ تورم به کمتر از ۱۵ درصد فعلی یکی از سیاست‌های اقتصادی دولت در سال جاری خواهد بود.این در حالی است که تا قبل از برداشته شدن لغو کامل تحریم‌ها، نظام دونرخی ارز در کشور باقی خواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.