امروز "شاراک" نیز در حالی مؤثرترین نماد بر رشد شاخص کل بود و با رشد قیمت و حجم معاملات قابل توجه توانست به صف خرید برسد که برخی علت آن را شایعاتی می دانند که در خصوص فروش یک زیر مجموعه از پرتفوی این شرکت بورسی به گوش می رسد. زیرا این گمانه زنی ها حکایت از آن دارد که "شاراک" پتروشیمی ایران را به شرکت پتروشیمی جم واگذار کرده و از این محل سود مناسبی شناسایی خواهد کرد.
Ahvaz Stock Exchange

با اتمام ساعات معاملات روز دو شنبه 94.09.09 شاخص بازار اول ( تالار اصلی) با 55 واحد افزایش به رقم 43160 واحد رسید. عکس این وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت 270 واحد کاهش عدد 140968 واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) بورس نیز در روز جاری با 3 واحد افزایش به رقم 24393 واحد رسید.

همچنین در این روز "شاراک" با 19 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل "تاپیکو" با 19 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 4 واحد افزایش به رقم 690 واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم 1662 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 1240 میلیارد ریال رسید.

امروز هم معاملات در حالی با حرکت رفت و برگشتی همراه شد که شاخص یک ساعت اولیه معاملات رشد کرد، اما پس از آن روندی خلاف جهت را در پیش گرفت. گرچه باز هم در نیم ساعت پایانی با انجام یکسری معاملات بلوکی و انتقالی در برخی نمادها این نماگر به سمت بالا حرکت کرد تا برآیندی مثبت را از خود به نمایش بگذارد.

بطوریکه امروز جور مثبت کردن شاخص بورس از طریق معاملات انتقالی و کد به کدی بر دوش "ونوین" افتاد تا با معامله بین چهار حقوقی در نقش خریدار و فروشنده، حدود 14.8 میلیون از سهام بانک اقتصاد نوین دست به دست شود تا بازار امروز هم از انجام چنین معاملاتی با هدف مثبت کردن شاخص بی نصیب نماند.

به گزارش بورس نیوز، امروز "شاراک" نیز در حالی مؤثرترین نماد بر رشد شاخص کل بود و با رشد قیمت و حجم معاملات قابل توجه توانست به صف خرید برسد که برخی علت آن را شایعاتی می دانند که در خصوص فروش یک زیر مجموعه از پرتفوی این شرکت بورسی به گوش می رسد. زیرا این گمانه زنی ها حکایت از آن دارد که "شاراک" پتروشیمی ایران را به شرکت پتروشیمی جم واگذار کرده و از این محل سود مناسبی شناسایی خواهد کرد. از این رو بایستی منتظر بود تا بزودی شفاف سازی این مجموعه روی سامانه کدال قرار گیرد.

اما نکته مهم در رفتار حقوقی های این شرکت پتروشیمی مشاهده شد. زیرا معلوم نیست چرا همزمان با طرح این شایعات مثبت در بازار، حقوقی های "شاراک" با این حجم اسرار بر فروش سهام مذکور را داشتند و هدف آنها از عرضه حدود 16.5 میلیون سهمی در نماد مذکور چیست؟

اما تنها خودروساز فرابورسی هم که موتور دیزلی اش را دیروز روشن کرد، امروز در حالی رقمی بیش از شش میلیون سهم معامله شد و با صف خرید حدود 23 میلیون سهمی به دومین روز معاملاتی خود پایان داد که پیش بینی می شد امروز صف خرید آن پر حجم تر از این رقم ها باشد. هر چند با توجه به عرضه هایی که در این نماد صورت گرفت به نظر می رسد بزودی شاهد تضعیف روند آن برای رسیدن به تعادل خواهیم بود.

از این حرف ها گذشته، مهمترین اتفاقی که امروز در تالار افتاد معامله بلوک 17 درصدی سهام "شبندر" بود که شاید بتوان این اتفاق را عجیب ترین رویداد این روزهای بازار سهام دانست؛ چرا که معامله مذکور در دل خود حرف های نگفته ای را در بر داشت.

زیرا کمتر کسی فکر می کرد که بلوک این مجموعه پالایشی در این شرایط خریدار داشته باشد. چرا که مبهم ترین گروه بورسی این روزهای بازار، نماد پالایشی ها هستند که هیچ تصوری از چشم انداز آتی آنها قابل برآورد نیست. آن هم با اتفاقات و دعواهای ادامه دار میان شرکت های فعال این صنعت با شرکت ملی پالایش و پخش که مانع از آن شده تا گروه مذکور پس از گذشت حدود دو ماه و نیم از پایان نیم سال اول بتواند گزارش عملکرد خود را به بازار ارایه کند. اما نکته اصلی اینجاست که حضور یک خریدار برای سهام "شبندر" آن هم با این همه ابهامات و عدم شفافیت شاید گواهی باشد بر این مدعی که بزودی اخبار و اتفاقات خاصی دوباره گروه مذکور را در کانون توجهات بازار قرار خواهد داد.

این اتفاق در حالی رخ داد که هزاران حرف و حدیث تأیید نشده پشت معامله مذکور وجود دارد. زیرا در حالی عنوان می شود نفت و گاز پارسیان خریدار این بلوک بوده که قطع به یقین "پارسان" دورنمای مثبتی را برای این گروه متصور بوده که در این شرایط مبهم یک بلوک مدیریتی را از سهام "شبندر" خریداری کرده است.

البته در بازار شایعاتی نیز پیچیده مبنی بر اینکه طی دو هفته آتی تکلیف نرخ خوراک و مالیات بر یارانه گروه پالایشگاهی مشخص می شود و گویا سازمان امور مالیاتی نیز با یک مصوبه جدید مالیاتی را که در سال های 92 و 93 و همچنین طی نیم سال اول 94 برای یارانه این گروه دریافت کرده، دوباره به آنها بر می گرداند که این رقم قابل توجهی بوده و می تواند بر سود این شرکت ها تأثیر مثبت اعمال کند.

البته تمام این ها حدس و گمان و شایعاتی است که این روزها کنار پل حافظ دست به دست می چرخد؛ اما هنوز هیچ مقام مسئولی صحت این اخبار را تأیید نکرده است. همچنین، به دنبال انجام این معامله سهام پالایشی ها نیز در عین ناباوری فعالان بازار با افزایش نسبی تقاضا و رشد قیمت ها رو به رو شدند تا برخی نمادهای این گروه همچون "شاوان" حتی تا تشکیل صف خرید نیز پیشروی کرده و دوباره امیدها را به این گروه باز گرداند.

بدین ترتیب "پارسان" نیز در شرایطی با اقبال خریداران و رشد قیمت سهام رو به رشد که اهالی تالار علت آن را خرید بلوک 17 درصدی سهام "شبندر" عنوان می کنند. زیرا این اعتقاد وجود دارد که سود این هلدینگ می تواند از محل رشد سودآوری پالایش نفت بندر عباس دستخوش تحولاتی مثبت شود. به هر ترتیب بایستی منتظر آینده بود تا به صحت این گمانه زنی ها پی برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.