مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری پتروشیمی: نوسانات قیمت ما را از بورس کالا دور کرد/ آمادگی ورود به صنایع پایین‌دستی را داریم

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی با بیان اینکه در دوره پساتحریم می توانیم به صنایع پایین دستی پتروشیمی وارد شویم، گفت: نوسانات قیمت جهانی نفت،‌ باعث امتناع پتروشیمی ها از ورود به بورس کالا می شود.

فریدون فدایی دولت،‌ در گفت و گو با اقتصادنیوز، درباره علت امتناع پتروشیمی‌ها از عرضه این محصولات در بورس کالا گفت: در حال حاضر محصولات ما در بورس کالا عرضه نمی شود. علتش هم این است که نوسانات قیمت نفت در دنیا که محصولات پتروشیمی را تحت تاثیر قرار داد، باعث می شود که قیمت های جهانی هم برای ما تثبیت نشود.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی تصریح کرد: هرگاه قیمت تمام شده ما به یک رقم می رسید، قیمت های جهانی تغییر می کرد. البته ما امیدواریم راه‌حلی بر این مساله شناسایی شود تا بتوانیم محصولاتمان را در بورس کالا عرضه کنیم؛ چراکه ما مشکلی با بورس کالا نداریم. 

او افزود: باید توجه کرد که محصول صادراتی برای کسب سود صادر می شوند. محصولاتی هم که برای تولید داخلی وارد بازار داخل می شوند برای بی نیاز کردن کشور هستند، اما این نوسانات قیمت های بالادستی نفت بر کشور ما به شدت تاثیرگذار بود، هرچند امیدوار هستیم که این بحث در آینده حل شود.

فدایی دولت در بخش دیگری از این گفت وگو با تاکید براینکه در دوره پساتحریم در صنعت پتروشیمی تحول عظیمی اتفاق می افتد؛ گفت: ما امیدوار هستیم که در قدم اول صادرات ‌از لحاظ برگشت پول تسهیل شود. در قدم دوم به دنبال آن هستیم که محصولات پایین دستی پتروشیمی را در داخل کشور تولید کنیم، هنگامی می توانیم محصولات پایین دستی را تولید کنیم که منابع مالی کافی داشته باشیم تا طرح های توسعه را اجرا کنیم. باید به این نکته توجه کنیم که تحریم های واقعی،‌ بحث 7 سال و 8 سال نیست. در واقع ما تحریم 35 ساله آمریکایی ها بودیم. باز شدن فضای تحریم، می تواند درهای دنیا را از لحاظ ورود تامین اعتبار باز کند.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی گفت: برای دستیابی به تولید صنایع پایین دستی،‌ ابتدا باید از میعانات گازی، متانول می گرفتیم. من فکر می کنم الان که متانول و اوره آمونیاک تولید شده است، می توانیم وارد صنایع پایین دستی بشویم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.