به رغم کاهش معنادار تعداد خریداران در هفته گذشته ، سهام ۲۳ شرکت در زمره مقبول ترین ها قرار گرفتند و دو گروه بانک و خودرو همچنان اکثر متقاضیان را به خود جذب کردند.

چهارمین هفته سال جدید در شرایطی به پایان رسید که طی آن به دلایل دورن و برون سازمانی متعدد، همه متغیرهای اصلی معاملات با کاهش محسوسی به ثبت رسیدند که مهمترین آنها افت تعداد خریداران و ارزش و حجم معاملات به همراه شاخص بورس بود.

براساس این گزارش، طی 5 روز کاری هفته گذشته، 102 هزار و 358 سرمایه گذار حقیقی و حقوقی اقدام به خرید بیش از 5.2 میلیارد سهم به ارزش 969 میلیارد تومان کردند تا در مقایسه با مدت مشابه قبل، امار خریداران با ریزش 42 درصدی و حجم و ارزش معاملات هم با کاهش 43 و 48 درصدی همراه شوند.

با این جریان که عمدتا" ناشی از بروز برخی نگرانی های ناشی از مسائل بین المللی و آثار برخی اقدامات داخلی بود، شاخص بورس هم 2 هزار و 6.6 واحد معادل 3.6 درصد را از دست داد و با قرار گرفتن در رقم 68 هزار و 78 واحدی، در آستانه نزول به کانال 67 هزار واحدی ایستاد.

با این حال و به رغم کاهش معنادار تعداد خریداران در هفته گذشته ، سهام 23 شرکت در زمره مقبول ترین ها قرار گرفتند و دو گروه بانک و خودرو همچنان اکثر متقاضیان را به خود جذب کردند.

به این ترتیب، بانک صادارت که دو هفته قبل رکوردهای تازه ایی را در تاریخ بازار سهام ایران به جا گذاشت، با 9 هزار و 791 خریدار و معامله 960 میلیون سهم ، همچنان در صدر پرطرفدار ترین های هفتگی قرار گرفت تا این بانک که عنوان دار بزرگترین شرکت بورسی از لحاظ سرمایه اسمی ( با 5.7 هزار میلیارد تومان) نشان دهد از چه جایگاهی نزد سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی و ورود و خروج سرمایه و نقدشوندگی سهام برخوردار است.

بعد از این بانک ، پالایشگاه بندرعباس با 6767 خریدار و داد و ستد 69.2 میلیون سهم در رده دوم جای خوش کرد تا این شرکت هم همچنان یکی از گزینه های اصلی خرید برخی از سهامداران باشد. شرکت پر نوسان پارس خودرو هم به حضور خود در میان شرکت های مقبول هفتگی ادامه داد و این بار با 6181 خریدار و معامله 492 میلیون سهم در رده سوم قرار گرفت.

بانک تجارت هم که بعد از بازگشایی نماد با اقبال جالبی از سوی بازار مواجه شد ، 4408 خریدار خرد و کلان را در جابجایی 797 میلیون سهم به نظاره نشست تا چهارمین سهم پر طرفدار بازار در هفته قبل باشد.

ایران خودرو و بانک ملت هم دیگر شرکت خودرویی و بانکی بودند که با 2938 و 2579 خریدار و 138.9 و 75  میلیون سهم در زمره شرکت های پرطرفدار قرار گرفتند .

بعد از این 6 شرکت بزرگ و مطرح ، دو تک سهم کمباین سازی و آذرآب هم با 2436 و 2373 خریدار و جابجایی بیش از 73 و 65 میلیون سهم ، بار دیگر بهمیان مقبول ترین های هفتگی آمدند.

علاوه بر این 8 شرکت که با جذب بیش از 37 هزار خریدار ، 36 درصد از کل خریداران هفته گذشته را به خود جلب کردند، 15 شرکت دیگر هم با برخورداری از بیش از هزار تا کمتر از دو هزار خریدار ، فهرست 23 شرکت مقبول هفته چهارم را تشکیل دادند.

این شرکت ها شامل گروه بهمن، سرمایه گذاری شاهد، بانک انصار، پست بانک، سرمایه گذاری های بیمه ، نفت، سایپا و خوارزمی،تاپیکو، سایپا، ایران خودرو دیزل، سایپا دیزل، زامیاد، کشتیرانی و سیمان خوزستان بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.