صادرات سالانه بیش از یک میلیارد دلار کالای غیرنفتی از منطقه آزاد اروند

مدیر بازرگانی سازمان منطقه آزاد اروند گفت:سالانه بیش از یک میلیارد دلار کالای غیر نفتی از این منطقه به خارج از کشور صادر می شود.

جبار سالم پور جمعه در حاشیه کارگاه آموزشی فعالان اقتصادی شهرستان های آبادان و خرمشهر در گفت و گو با ایرنا، سیاستگذاری سازمان منطقه آزاد اروند از بدو تاسیس تاکنون را روان سازی تجارت با رویکرد توسعه صادرات و مدیریت واردات اعلام کرد و گفت:این مهم، همواره مورد توجه برنامه ریزان سازمان برای هماهنگ سازی تجار و فعالان اقتصادی بوده است.
وی میزان ارزی صادرات کالای غیر نفتی از مرز شلمچه طی هشت ماه سال جاری را 760 میلیون دلار خواند و گفت:در هشت ماهه سال جاری، صادرات از مرز تجاری شلمچه حدود دو میلیون و 500 هزار تن بود که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی هفت درصد و از نظر دلاری پنج درصد افزایش را نشان می دهد.
سالم پور همچنین از مرز شلمچه به عنوان یکی از دروازه های تجاری و ترانزیتی مهم کشور یاد کرد و گفت:این مرز به دلیل موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد خود و داشتن ظرفیت های استفاده از حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی، فعالیت آسان، سریع و مطمئن با عراق، کشورهای حاشیه خلیج فارس، کشورهای آسیای میانه، قفقاز و حوزه مدیترانه را میسر می سازد.
مدیر بازرگانی سازمان منطقه آزاد اروند تصریح کرد:زمینی به مساحت 700 هکتار نیز به منظور احداث بندر خشک در شلمچه در اختیار این سازمان است و برای پیگیری امور لجستیک، حمل و نقل و ترانزیت به سرمایه گذاران واجد شرایط واگذار می شود.
سالم پور مهمترین اهداف راه اندازی بندر خشک شلمچه را افزایش کارایی حمل و نقل، بهبود وضعیت زیرساخت های مرتبط با حمل و نقل دانست و گفت:افزایش سرمایه گذاری مسقیم کشورهای خارجی، سرعت بخشی توسعه اقتصادی و یکپارچه سازی لجستیکی، مناطق داخلی کشور و کاهش آثار زیست محیطی از دیگر اهداف راه اندازی بندر خشک شلمچه است.
وی گفت:در کنار ترمینال تجاری شلمچه، منطقه دارای دو بندر فعال خرمشهر و آبادان می باشد که مزایای اختصاصی ترخیص کالا از بنادر با تخفیف سود بازرگانی 25 درصدی است.
خشکبار، تره بار، مصالح ساختمانی شامل سیمان، آجر، کاشی، کلینکر، آبزیان (ماهی و میگو، موادغذایی، نوشیدنی و لبنی به عنوان عمده کالاهای صادراتی منطقه آزاد اروند می باشند.
منطقه آزاد اروند با مساحت 37 هزار و 400 هکتار در شمال غربی خلیج فارس شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر(جزیره مینو) می باشد که در محل تلاقی دو رودخانه اروند رود و کارون واقع است.
این منطقه در همجواری با کشورهای عراق و کویت می باشد که با داشتن ظرفیتی از قبیل حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.