تفاهم‌نامه مشترک با بورس استانبول در راستای پذیرش سهام شرکت‌های ایرانی در این بورس‌ به اجرا گذاشته خواهد شد.

حسن قالیباف اصل- مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران- صبح امروز در نشست مشترک با مدیرعامل بورس استانبول گفت: تفاهم‌نامه مشترک با بورس استانبول اولین قرارداد بین‌المللی برای بورس ایران است که به اجرا گذاشته می‌شود و فرصتی است تا سهام شرکتهای ایرانی بتوانند در بورس‌های خارجی پذیرش شوند.

وی افزود: البته اینکه سهام چه شرکت‌هایی و بر اساس چه شرایطی پذیرش می شوند و اینکه چه شرکت‌هایی می توانند از بورس ترکیه در بورس تهران پذیرش شوند، نیازمند رعایت شرایط لازم در بورس‌های دو کشور است.

قالیباف اظهار کرد: البته قبل از این دو کشور در مهر ماه بر سر اجرا شدن MOUبا هم توافق کردند و امروز نیز سمیناری به ‌منظور آشنایی نهادهای مالی دو کشور و ایجاد زمینه‌های همکاری مشترک میان بورس های تهران و ترکیه فراهم شد که طی آن 37 نماینده از نهادهای مالی و شرکت‌های بورسی ترکیه به همراه مدیران ارشد این بازار به ایران آمده‌اند.

 

در ادامه این نشست تونجای اینچ – مدیر عامل بورس ترکیه- گفت:بورس استانبول ارزشی معادل 220 میلیارد دلار دارد و سهام شناور آزاد آن 30 درصد است علاوه بر اینکه 62 درصد از معامله‌گران بورس استانبول سرمایه‌گذاران خارجی هستند.

وی به حجم 1.5 میلیارد دلاری معاملات بورس ترکیه اشاره و تصریح کرد: ایران و ترکیه در زمینه‌های مختلفی با یکدیگر همکاری مشترک داشته و به‌عنوان دو کشور دوست و برادر مطرح بوده‌اند.

مدیرعامل بورس استانبول به موقعیت حساس دو کشور ترکیه و ایران در منطقه اشاره کرد و گفت: ایران و ترکیه در مسیر پیشرفت قرار دارند و با همکاری‌های دوجانبه‌ای که میان بورس‌های دو کشور وجود دارد، امکان توسعه آن در شرایط بهتری محقق می‌شود این در حالی است که هر دو کشور به‌صورت موثرتر باید برای یکدیگر سودآوری داشته باشند.

وی به امضای تفاهم‌نامه مشترک میان بورس دو کشور در مهر ماه اشاره کرد و گفت: پس از بررسی‌های صورت گرفته و با الگوبرداری از همکاری های صورت گرفته میان بورس‌های لندن و آلمان به این نتیجه رسیدیم که بورس‌های استانبول و تهران می‌توانند با یکدیگر همکاری داشته باشند.

به گفته اینچ، در ترکیه بانک‌های بین‌المللی فرآیند تسویه وجوه را انجام داده و بورس ترکیه از لحاظ تکنولوژی بهترین ابزارهای فنی و معاملاتی را در اختیار دارد علاوه بر اینکه ابزارهای مشتقه از جایگاه خوبی در این بازار برخوردارند که بر این اساس زمینه همکاری مشترک میان دو کشور در زمینه تکنولوژی و همچنین انتقال داده با امضای تفاهمنامه مشترک فراهم می شود.

وی اضافه کرد: همچنین بورس ترکیه علاقه‌مند به استفاده از صکوک و سایر ابزارهای بدهی در ایران است که در این زمینه جلسات مشترکی با رئیس سازمان بورس و رئیس‌کل بانک مرکزی برگزار می کند.

وی در پاسخ به این سوال که بورس ترکیه چقدر دچار نوسان می شود، گفت:بورس استانبول بیشتر به مسائل مالی تمرکز می کند و به همین جهت قابل سرمایه گذاری است به همین دلیل ممکن است مسایل سیاسی در کوتاه مدت در این بازار اثر بگذارد ولی در بلند مدت فاکتورهای زیر ساختی نقش بیشتری در بازار ایفا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.