استاندار خوزستان گفت: کمتر از 10 درصد مبادلات کالا در مرزهای خوزستان سهم مرزنشینان شده است.

به گزارش ایرنا عبدالحسن مقتدایی دوشنبه در همایش پائیزه مروجان و محققان کشاورزی خوزستان که در دانشگاه کشاورزی رامین برگزار شد، اظهار کرد: از تشکیل تعاونی مرزنشینان تجربه تلخی داریم زیرا بجز مرزنشینان همه از این تعاونی منتفع شدند.
وی تصریح کرد: از 150 میلیون دلار مبادلات مرزی در استان که می توانست در معیشت مردم تاثیرگذار باشد، کمتر از 10 درصد در 20 سال گذشته استفاده شده است.
مقتدایی همچنین از احیاء کارگروه آب، خاک و کشاورزی استان خبر داد و گفت: نتایج این همایش و تحقیقات علمی باید به صورت قطعنامه به استانداری ارائه شود تا در برنامه ریزی ها طرح و قابل استفاده شود.
وی اظهار کرد: خوزستان نیاز به برنامه ای در بخش کشاورزی دارد که حدفاصل نظر محققان و مروجان این بخش باشد.
مقتدایی افزود: طرح 550 هزار هکتاری توسعه کشاورزی خوزستان موسوم به طرح مقام معظم رهبری یکی از طرح هایی است که می تواند موضوع مطالعه محققان باشد.
وی با اشاره به اجرای طرح مطالعات فضای سبز شهری در خوزستان با همکاری مرکز تحقیقات کشاورزی استان گفت: این طرح به طور خلاصه کاشت گیاهان و درختانی را در اولویت قرار می دهد که مثمر باشند.
مقتدایی با بیان اینکه کاشت درخت در اطراف مزارع باید انجام شود، تاکید کرد: باید اولویت تامین آب با مزارعی باشد که در اطراف آن درخت مثمر کاشته شده باشد.

*کاهش 58 درصدی اعتبارات
سرپرست معاونت اقتصادی استانداری خوزستان نیز در این همایش گفت: اعتبارات استان در سال های 92 و 93 حدود 58 درصد کاهش یافته است.
مهرداد نیکو با بیان اینکه کاهش اعتبارات خوزستان از سایر استان ها بیشتر بوده، علت آن را کاهش شدید درآمدهای نفتی و ارتباط آن با اعتبارات استان عنوان کرد.
وی اضافه کرد: در این شرایط با محدودیت بسیار از جمله اولویت بندی پروژه های نیمه تمام و سال پایان برنامه پنجم توسعه روبه رو هستیم.
نیکو افزود: 570 نفر (معادل یک سوم کارکنان جهاد کشاورزی) به این مجموعه اضافه شده که نتوانستیم هماهنگی لازم را برای استفاده از این نیروها انجام و امکانات لازم را در اختیار آنها قرار دهیم.
وی تاکید کرد: نظام تصمیم گیری کشور به صورت نانوشته به این نتیجه رسیده که راهی جز افزایش بهره وری نهاده ها در همه بخش ها نداریم بنابراین استراتژی توسعه باید این باشد که از هر آنچه داریم به نحو مطلوب استفاده کنیم.
سرپرست معاونت اقتصادی استانداری خوزستان همچنین با اشاره به سرمایه گذاری استان برای زیرساخت های کشاورزی و بهبود تولید، اظهار کرد: به دنبال این هستیم که مشخص کنیم عملیات ترویجی چه تاثیر در بهبود تولید داشته است تا از این نتایج در برنامه ریزی های استان استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه پژوهش های ما تقاضامحور نیست، افزود: تحقیقات بخش دولتی اگر از بخش اجرا فاصله گیرد قابل استفاده نخواهد بود و پژوهش های کاربردی باید در مراکز تحقیقاتی اتفاق بیفتد و با تشکل های مردم نهاد (NGO) مرتبط شود.
نیکو در ادامه با اشاره به بحران آب در استان اظهار کرد: با این حال بخش زیادی از آب در کشاورزی هدر می رود و در گزارش های مختلف گفته می شود که راندمان آبیاری در کشاورزی حدود 35 درصد است.
وی تصریح کرد: همانگونه که نسبت به انتقال آب از سرشاخه رودخانه های خوزستان حساسیت وجود دارد، باید نسبت به مصرف بهینه آن نیز حساس باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.