شاخص بورس عربستان پس از اعلام دقیق میزان کسری بودجه این کشور به شدت سقوط کرد.

به گزارش پایگاه خبری 'البحرین الیوم' ارزش بازار بورس عربستان در معاملات صبح سه شنبه و پس از اعلام کسری بودجه سال های 2015 و 2016 این کشور بیش از سه درصد کاهش یافت.
عربستان صبح سه شنبه میزان دقیق کسری بودجه این کشور در جاری و سال آینده در پی کاهش شدید بهای نفت و تصمیم این کشور به حذف یارانه 20 کالای اساسی ازجمله سوخت را اعلام کرد.
روز سه شنبه با آغاز داد و ستدها در بورس عربستان شاخص ارزش این بازار با کاهش 3.1 درصدی به کانال 6777 واحدی یعنی پایین ترین میزان در سال جاری میلادی سقوط کرد.
سهام بیشتر بخش های اقتصادی در بورس عربستان با کاهش همراه بود بطوری که ارزش سهام بخش پتروشیمی 6.3 درصد و بخش مصرفی و خدمات 2.6 درصد کاهش یافت و تنها سهام بخش بیمه با افزایش بهای جزیی همراه بود.
بیشتر بورس های کشورهای عربی حوزه خلیج فارس براثر کاهش شدید بهای نفت که مهمترین درآمد این کشورها را تشکیل می دهد با تغییرات گسترده روبرو است بطوری که این حکومت ها مجبور به کاهش هزینه های خود شده اند.
عربستان امروز اعلام کرد که در بودجه سال 2015 با 98 میلیارد دلار کسری روبرو است و این میزان بیشترین کسری بودجه در تاریخ عربستان است.
این کشور برای بودجه سال 2016 نیز بیش از 87 میلیارد دلار کسری پیش بینی کرد و به این ترتیب این سومین سالی خواهد بود که کسری شدید گریبانگیر بودجه عربستان می شود.
عربستان به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت، برای مقابله با کاهش بهای این ماده حیاتی برنامه هایی را از جمله افزایش بهای کالاهای اساسی بویژه در بخش سوخت، آب و برق در پیش گرفته است که این افزایش بیش از دو سوم بهای کنونی این کالاها است.
دیگر بازارهای سهام کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نیز روز سه شنبه شاهد سقوط شاخص ها بود به طوریکه ارزش بورس دبی 0.4 درصد، ابوظبی 0.27 درصد، قطر 1.1درصد، کویت 0.94 درصد، عمان 0.2 درصد، و بحرین 0.4 درصد کاهش یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.