سقوط ارزش سهام شرکت صافولای عربستان به دنبال قطع رابطه با ایران

به دنبال قطع رابطه دیپلماتیک عربستان با ایران، ارزش سهام شرکت صافولای عربستان سعودی سقوط کرد.

در جریان معاملات امروز ۱۵ دی ماه (۵ ژانویه) بورس ریاض، ارزش سهام شرکت صافولا تقریبا ۱۰ درصد سقوط کرد.

صافولا سهامدار عمده شرکت صنعتی بهشهر، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان روغن خوراکی در ایران است.

پیش از این عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان اعلام کرده بود که به دنبال حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد، تصمیم به قطع روابط دیپلماتیک خود با ایران گرفته و همه روابط تجاری و پروازهای هوایی بین دو کشور را هم متوقف می کند.

حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران پس از آن انجام شد که مقام های سعودی از اعدام یک روحانی شیعه این کشور که از منتقدان این نظام حاکم بر عربستان بود خبر دادند. مقام های ایرانی از واقعه حمله به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد، ابراز تاسف کرده اند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران امروز در دیدار وزیر خارجه دانمارک از اقدامات عربستان سعودی انتقاد کرده و گفته "دولت عربستان برای این که بر جنایتش نسبت به سربریدن یک رهبر دینی در کشور خود سرپوش بگذارد، دست به اقدام عجیبی زده و رابطه سیاسی خود را با جمهوری اسلامی ایران قطع کرده است در حالی که هیچگاه این گونه اقدامات نمی تواند آن جنایت بزرگ را بپوشاند."

به دنبال تصمیم عربستان، بحرین و سودان هم روابط خود با ایران را قطع کردند و امارات حد روابط سیاسی خود با ایران را به سطح کاردار کاهش داد.

امروز هم کویت تصمیم گرفته که سفیر این کشور در تهران که در مرخصی و خارج از ایران به سر می برد، تا اطلاع ثانوی به محل ماموریت خود بازنگردد. شبکه العربیه هم خبر داده که بحرین هم همه پروازهایش به ایران را لغو کرده است. bbc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.