اطلاعیه بانک مرکزی 7

پیرو اطلاعیه های قبلی بانک مرکزی و با توجه به بازار فعلی ارز و نواسانات موجود در بازار ارزی، صرافان محترم موظفند کماکان اطلاعات تمامی مبادلات خود را در سامانه سنا وارد نمایند. بازرسان این بانک موضوع ثبت مبادلات در سامانه سنا را بطور جد پیگیری می نمایند و عدم ثبت مبادلات منجر به صدور اخطار یا عدم تمدید و یا لغو مجوز صرافی براساس تشخیص حوزه نظارت بانک مرکزی خواهد بود.
لازم به ذکر است شرکتهای صرافی ملزم به ثبت کلیه مبادلات خود به صورت روزانه می باشند و یادآور می گردد سامانه سنا در چارچوب وظایف قانونی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایجاد شده و اطلاعات آن صرفاً جهت اهداف نظارتی کاربرد دارد. لذا به منظور تسهیل در ورود اطلاعات و ثبت کلیه مبادلات مربوط به خرید یا فروش ارزها، در حال حاضر با توجه به بررسیهای جامع بعمل آمده، استفاده از ماژول حسابداری سامانه سنا بصورت اختیاری بوده و براساس صلاحدید شرکت صرافی می باشد.

 

مدیر کل نظارت بر بانکها و موسسات اعتباری

اداره کل نظارت بر موسسات پولی غیر بانکی

مهناز بهرامی     اکبر بلندکردار

 

در اطلاعیه بانک مرکزی آمده است:

سامانه سنا در راستای ساماندهی بازار ارز، اجرای مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی‌ها و ایجاد سیستم مستقل اعلام نرخ ارز آزاد در کشور ایجاد شده است.

به گزارش روابط‌عمومی بانک‌مرکزی، بر اساس بند «ج» ماده «11» و بند «الف» ماده «42» قانون پولی و بانکی کشور مصوب روز 18 تیر ماه سال 1351 و همچنین ماده «96» قانون برنامه پنجم توسعه «مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی‌ها» در 29/10/1393 ابلاغ شد.

صمد کریمی، مدیر اداره صادرات بانک مرکزی، با بیان اینکه اقدامات لازم برای اجرای بندهای مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی ها، به‌خصوص محاسبه میانگین موزون نرخ خرید و فروش توسط این بانک انجام شده است، افزود: میانگین موزون نرخ خرید و فروش اسعار مختلف پس از درج در سامانه سنا، برای اطلاع و بهره‌برداری تمام اشخاص حقیقی و حقوقی، خانوارها و صاحبان کسب و کار، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کشور، صرافی‌های مجاز و فعالان اقتصادی در تاریخ 11/03/1394 توسط این بانک اعلام عمومی شد.

وی در خصوص نرخ‌های اعلامی مندرج در پایگاه اینترنتی مزبور گفت: میانگین‌ وزنی نرخ‌های خرید و فروش ارز بر مبنای معاملات ثبت‌ ‌شده در سامانه سنا توسط صرافی‌های مجاز کل کشور (شبکه صرافی‌های مجاز) محاسبه شده و مربوط به معاملات نقدی دلار آمریکا، یورو و درهم امارات است.

کریمی افزود: معاملات نقدی معاملاتی هستند که خریدار و فروشنده به محض انجام معامله ارز و ریال را مبادله کرده، که البته شامل حواله‌های ارزی نیز می‌باشد.

وی ادامه داد: اطلاعات معاملات توسط صرافی‌های مجاز در سامانه سنا ثبت و راساً توسط صرافی‌ها به سامانه فوق ارسال شده، متعاقباً میانگین موزون نرخ خرید و فروش نقدی برای هر ساعت و کل روز محاسبه و در پایگاه اینترنتی فوق درج می‌شود.

مدیر اداره صادرات با بیان اینکه معاملات عمده به صورت همزمان در سامانه سنا ثبت می شود، اظهار داشت: ثبت معاملات جزئی در سامانه سنا می‌تواند در پایان روز کاری توسط صرافی‌های مجاز انجام شود.

وی همچنین افزود: میانگین وزنی معاملات انجام‌شده در سامانه سنا بیانگر نرخ کف بازار و نرخ معاملات تک تک صرافی‌ها نمی باشد. متن اطلاعیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.