بازارهای سهام آسیا با افزایش تردید سرمایه‌گذاران نسبت به توانایی چین برای کنترل اوضاع اقتصادی، در معاملات روز جاری روند ریزشی هفته گذشته بازارهای جهانی را ازسرگرفته و منفی شدند.

شاخص ام اس سی آی بازارهای سهام آسیا اقیانوسیه بجز ژاپن، 1.8 درصد سقوط کرد و به پایین‌ترین سطح از اواخر سال 2011 به این سو رسید.

شاخص شانگهای کامپوزیت 5.3 درصد عقب نشینی کرد و به 3016.70 واحد رسید که پایین‌ترین سطح ثبت شده برای این شاخص در بیش از سه ماه گذشته بود. این شاخص از ابتدای سال 2016 تاکنون حدود 15 درصد ریزش داشته و اگر سه درصد یا 89 واحد دیگر کاهش پیدا کند رکورد پایین قبلی که 2927.29 واحد در 26 اوت بود را خواهد شکست.

شاخص کوچکتر شنزن کامپوزیت 6.6 درصد ریزش کرد و در 1848.10 واحد قرار گرفت.

بازار هنگ کنگ هم به پایین‌ترین سطح در دو سال و نیم گذشته نزول کرد و شاخص هانگ سنگ این منطقه با 2.8 درصد کاهش، به 19888.50 واحد رسید و برای نخستین بار از ژوئن سال 2013، پایین 20 هزار واحد بسته شد.

شاخص اس اند پی/ای اس ایکس استرالیا 1.2 درصد و کسپی کره جنوبی 1.2 درصد از ارزش خود را از دست دادند در حالیکه بازار ژاپن به مناسبت تعطیلات ملی بسته بود. تعطیلی بازار توکیو نقدینگی را محدودتر کرده و نوسان بازارهای آسیایی را تشدید کرد.

بازارهای سهام چین روز جمعه بهبود یافتند، اما تحلیلگران می‌گویند این بهبود به دلیل خرید از سوی گروهی از نهادهای دولتی به نام تیم ملی بود که مسئول تقویت قیمتهای سهام هستند. معاملات سهام چینی هفته گذشته پس از اینکه شاخص اصلی هفت درصد سقوط کرد، دو بار متوقف شد و شوک این سقوط در بازار جهانی انعکاس یافت و کاهش چشمگیر قیمت نفت را بدنبال داشت. بازار چین ارتباط اندکی با اقتصاد این کشور دارد اما افت آن توجه خارجی را به کندی اقتصاد چین معطوف کرده است. عملکرد ضعیف بازار سهام چین به اعتبار رهبران این کشور به عنوان مدیران اقتصادی باکفایت خدشه وارد کرده است.

با وجود اینکه ارزش یوان در دو روز گذشته ثبات نسبی یافته است اما نگرانی‌ها نسبت به ضعیف شدن این ارز و واکنش مقامات چینی، سرمایه گذاران را همچنان آشفته نگه داشته است.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، بانک مرکزی چین اوایل روز جاری نرخ یوان در برابر دلار آمریکا را در مقایسه با روز جمعه اندکی افزایش داد. به نظر می‌رسد این بانک مقادیر عظیمی از دلارهایش را برای پشتیبانی از یوان در شرایطی که کندی رشد اقتصادی چین شتاب یافته و نرخهای بهره آمریکا افزایش یافته، خرج کرده است.

بازار سهام آمریکا در پی اقدام سرمایه گذاران وحشت زده در فروش گسترده، بدترین هفته خود در چهار سال گذشته را پشت سرگذاشت و حتی آمار اشتغال مطلوب هم نتوانست اوضاع را آرام کند و شرکتهای فناوری و صنعتی مانند اپل و بویینگ که فعالیت تجاری چشمیگری در چین دارند با کاهش چشمگیر ارزش سهامشان روبرو شدند. شاخص داوجونز اینداستریال اوریج و نزدک کامپوزیت هر دو روز جمعه را با یک درصد کاهش و استاندارد اند پورز 500 با 1.1 درصد کاهش به پایان رساندند.

نگرانی‌ها نسبت به ضعیف شدن تقاضا در چین که یکی از بزرگترین مصرف کنندگان کالاها در جهان است، به قیمت کالاها ضربه زده است.

نفت خام آمریکا در معاملات الکترونیکی بازار بورس کالای نیویورک با 67 سنت کاهش، 32.49 دلار در هر بشکه بود. نفت برنت که مبنای معاملات بین المللی است، با سه درصد کاهش، به 32.91 دلار در هر بشکه رسید و از ابتدای سال تاکنون بیش از 13 درصد کاهش نشان می‌دهد.

قیمت هر اونس طلا با 0.7 درصد افزایش، به 1105 دلار رسید. این فلز زرد از ابتدای سال تاکنون حدود چهار درصد افزایش قیمت داشته است.

ین ژاپن با 0.3 درصد افزایش در برابر دلار آمریکا، 117.12 ین معامله شد. یورو از 1.0925 دلار به 1.0920 دلار صعود کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.