معاملات فرابورس ایران یازدهمین ماه سال جاری را در حالی به پایان رساند که آیفکس با تجربه افزایش ۳/ ۱۰۰ واحدی از ۱۰/ ۷۱۹ واحد در ۳۰ دی‌ماه به ۴۰/ ۸۱۹ واحد در پایان بهمن‌ماه افزایش یافت تا در این ماه با بازدهی ۱۴ درصدی همراه شود. علاوه بر این همسو با رشد شاخص کل فرابورس، شاهد رشد ۳/ ۱۹ درصدی ارزش بازار نیز بودیم؛ به‌طوری‌که در آخرین روز معاملاتی فرابورس در بهمن‌ماه، ارزش بازار بالغ بر ۹۷۰ هزار و ۹۴۰ میلیارد ریال شد.

در عین حال بررسی متغیرهای حجم و ارزش معاملات فرابورس ایران در بهمن‌ماه ۹۴ حکایت از رشد ۶۲درصدی حجم و ۵۲ درصدی ارزش معاملات نسبت به ماه قبل دارد؛ به‌طوری‌که فرابورس بهمن‌ماه شاهد معامله ۸ میلیون و ۹۷۵ هزار ورقه بهادار به ارزش ۵۲ هزار و ۲۶ میلیارد ریال بود که در مقایسه با بهمن‌ماه سال قبل به ترتیب رشد ۲۱۳ و ۱۳۲درصدی داشته است.

 

افزون بر این، در ماهی که گذشت در میان بازارهای فرابورس ایران، بهترین عملکرد را در افزایش ارزش معاملات، بازار ابزارهای نوین مالی به خود اختصاص داد؛ به‌طوری‌که با ارزش دادوستدی بالغ بر ۳۰ هزار و ۴۶۰ میلیارد ریالی، رشدی ۹۵ درصدی نسبت به بهمن‌ماه ۹۳ تجربه کرد. بازار دوم نیز با ارزش دادوستدی بالغ بر ۱۴ هزار و ۷۶ میلیارد ریالی در جایگاه دوم این رده‌بندی قرار گرفت. نگاهی به وضعیت معاملات فرابورس در این ماه بیانگر آن است که معامله‌گران، ۸۴/ ۷۷۱ هزار دفعه داد و ستد کرده‌اند که این عدد نسبت به ماه گذشته رشد ۴۱ درصدی و نسبت به بهمن‌ماه ۹۳، رشد ۹۲ درصدی داشته است. معاملات بازار اول و دوم به ترتیب با رشد ۱۳ و ۳۳۹ درصدی حجم و ۱۵ و ۴۶۸ درصدی ارزش مواجه شد و در بازار پایه ۲ میلیارد و ۹۱۴ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۲ هزار و ۹۸۷ میلیارد ریال خرید و فروش شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۴۷۹ درصدی در حجم و ۴۳۹ درصدی در ارزش معاملات را ثبت کرده است. به‌طور متوسط در بهمن‌ماه طی ۲۰ روز معاملاتی شاهد معامله روزانه ۴۴۹ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۲ هزار و ۶۰۱ میلیارد ریال بودیم.

رشد قیمتی اوراق تسهیلات مسکن و اسناد خزانه اسلامی

بررسی نوسانات در بازار «تسه‌ها» و به عبارتی دیگر قیمت هر برگ اوراق تسهیلات مسکن در بهمن‌ماه نشان می‌دهد قیمت این اوراق در مقایسه با ماه گذشته با رشد ۵/ ۱۴ درصدی مواجه شده و از ۷۶ هزار و ۹۱۷ تومان در ۳۰ دی ۹۴ به ۸۸ هزار و ۳۶ تومان در پایان بهمن‌ماه رسیده است. همچنین نگاهی به بازار ابزارهای نوین مالی نشان می‌دهد هر ورقه اسناد خزانه اسلامی (مرحله اول) در نماد اخزا۱ با رشد قیمتی ۶۸/ ۱ درصدی از ۹۶ هزار و ۷۰۰ تومان در پایان ماه گذشته به ۹۸ هزار و ۳۲۵ تومان در آخرین روز معاملاتی بهمن‌ماه افزایش یافت تا نرخ بازده موثر تا سررسید این اوراق نیز از ۳/ ۲۵ درصد به ۲۶ درصد برسد. در عین حال در آخرین روز معاملاتی بهمن‌ماه بازده ساده نمادهای تازه عرضه شده اسناد خزانه اسلامی در نمادهای اخزا۲، اخزا۳، اخزا۴ و اخزا۵ تا سررسید به ترتیب ۵۲/ ۲۶، ۳۱/ ۲۶، ۳۲/ ۲۶ و ۹۴/ ۲۵ درصد شد.

رویدادهای مهم بهمن‌ماه در فرابورس ایران

در بهمن‌ماه ۹۴ فرابورس ایران شاهد عرضه اولیه ۴ نماد جدید اسناد خزانه اسلامی در بازار ابزارهای نوین مالی بود. بر این اساس نمادهای اخزا۳، اخزا۴ و اخزا۵ به ترتیب در روزهای دوشنبه ۱۲ بهمن تا چهارشنبه ۱۴ بهمن‌ماه گشایش یافته و عرضه اولیه در نماد اخزا۲ نیز در روز ۱۷ بهمن‌ماه انجام شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.