یک کارشناس بازار سرمایه نسبت به سرعت رشد بورس ابراز نگرانی کرد و گفت: رشد بورس در مقطع فعلی اندکی لجام گسیخته است، اما بازار سرمایه حبابی نیست.

علی اسلامی بیدگلی – رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری آرمان آتی- در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، وضعیت فعلی بورس را مورد توجه قرار داد و گفت: با توجه به این‌که بعد از توافق هسته ای یک ریسک سیستماتیک قابل توجه از بازار‌های مالی کشور حذف شده است، لذا پس از توافقات بین‌المللی و بهبود شرایط سیاسی کشور بهبود وضعیت بازار سرمایه انتظار غیرمنطقی نبود.

وی افزود: به همین دلیل سرمایه‌گذاران بعد از مدت‌ها غیبت در بازار سرمایه اقدام به سرمایه‌گذاری مجدد کردند که این امر منجر به ورود نقدینگی قابل توجهی به این بازار شد، زیرا بدیهی است که وقتی عدم تعادل بین تقاضای خرید سهام و میزان عرضه در بازار ایجاد شود قیمت سهام رشد می‌یابد.

وی در عین حال از سرعت رشدی که اکنون در بازار سرمایه در حال اتفاق افتادن است، ابراز نگرانی کرد و گفت: سرعت رشد بورس شاید اندکی لجام گسیخته باشد ولی نمی توان گفت که بازار سرمایه دچار حباب شده است.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: شاید برخی از صنایع‌ که دارای رشد قابل توجهی در بازار هستند، سود ماه‌های آینده خود را پیش خور کرده باشند، ولی هنوز از لحاظ ارزش ذاتی تفاوت قابل توجهی در مقایسه با قیمت‌های بازار وجود دارد و می‌توان گفت هنوز قیمت‌های جاری بازار به ارزش جایگزینی این شرکت‌ها نرسیده است.

اسلامی ادامه داد: زمانی بورس دچار حباب می‌شود که ارزش بازاری شرکت‌ها نسبت به ارزش جایگزینی آنها تفاوت معناداری داشته باشد که ما هنوز با چنین پدیده‌ای در بازار مواجه نیستیم. ولی طبیعتا رشد روزهای گذشته بسیار نامتعارف است و در بلندمدت بورس تهران نمی‌تواند رشد این چنینی را تجربه کند، لذا باید این سرعت را کنترل کرد.

وی افزود: به دلیل انتظار کاهش بهره و نرخ تورم، سرمایه‌گذاران از بازار بورس به عنوان بازار رقیب خارج شدند و به سمت بازار سرمایه حرکت کردند و همین اتفاق موجب شده است که در همین یکماه اخیر نقدینگی زیادی وارد بورس شود.

رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری آرمان آتی خطاب به مسوولان گفت: مسوولان بازار سرمایه باید بتوانند بسترهای مناسبی برای افزایش حجم نقدینگی فراهم کنند که یکی از این بسترها پذیرش شرکت‌های جدید در تابلوی بورس است و راهکار دیگر تسریع در فرآیند افزایش سرمایه شرکت‌ها است.

وی ادامه داد: این دو اتفاق می‌تواند موجب شود تا منابع جدیدی که وارد بازار سرمایه شده، صرف افزایش قیمت سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس شود، لذا با توجه به رشد قابل توجه برخی شرکت‌ها در بازار سرمایه سرمایه‌گذاران باید با دقت بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری اقدام کنند و علاوه بر این به برخی مخاطرات بورس هم توجه بیشتری داشته باشند.

به گفته وی این مخاطرات می‌تواند شامل کاهش قیمت نفت و درآمدهای احتمالی دولت و نیز ورود رقبای خارجی در بازارهای ایران باشد همچنین در حاشیه سود برخی بنگاه‌ها نیز تاثیرگذار است، علاوه بر اینکه تک نرخی شدن ارز نیز می‌تواند در برخی صنایع اثر‌گذار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.