رتبه دوم بازدهی بورس تهران در میان 17 بورس معتبر

براساس گزارش هفتگی بررسی بازارها که به بررسی عملکرد بورس تهران، فرابورس ایران، برخی از بورس های معتبر خارجی، قیمت جهانی فلزات اساسی و نفت پرداخته است، در هفت روز گذشته شاخص کل بورس (ارزش وزنی) 0.4 درصد افزایش یافت و سبب شد بورس تهران رتبه دوم بازدهی در میان 17 بورس معتبر را کسب کند.

به گزارش روز شنبه پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، شاخص کل «هم ­وزن» در مدت مشابه رشدی برابر با 1.9 درصد را تجربه کرده است. در این بازه­ زمانی شاخص کل فرابورس 1.3 درصد و قیمت سکه بهار آزادی نیم درصد رشد داشته است. در این مدت دلار مبادله ­ای تا اندازه ای بدون تغییر و یورو مبادله ای، کاهشی معادل 0.1 درصد را سپری کرده است.
مطابق گزارش یادشده که توسط مدیریت تحقیق و توسعه بورس تهران منتشر شده است، در 30 روز گذشته صنعت ابزار پزشکی، اپتیکی و اندازه گیری با رشد 79 درصدی بیشترین افزایش و صنعت ساخت دستگاه ها و وسایل ارتباطی با افت 17 درصدی بیشترین کاهش را داشته­ اند.
در این بازه زمانی شاخص کل بورس تهران 1.5 درصد افت را تجربه کرده است. این شاخص تعدیل شده بر حسب دلار مبادله ای 1.7 درصد و برحسب یوروی مبادله ای 4.8 درصد افت را پشت سرگذاشته است.
بر اساس گزارش یادشده درهفته گذشته، صنعت بانک­ها و موسسه های اعتباری با 212 و محصولات شیمیایی با 72 واحد منفی به ترتیب بیشترین تأثیر مثبت و منفی را بر شاخص کل بورس تهران به جای گذاشته اند.
در این بازه­ زمانی، صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله همگی افزایش قیمت را تجربه کردند که در این میان صندوق سپهر اندیشه نوین با 1.4 درصد بیشترین رشد را از آن خود کرده است.
در میان شرکت­ها، کنتورسازی ایران با 21 و کابل البرز با 12 درصد منفی به ترتیب بیشترین و کمترین بازدهی را نسبت به پایان هفته گذشته داشته­ اند.
در بررسی بورس های معتبر خارجی، از ابتدای سال تاکنون تنها شاخص بورس «نزدک» رشدی برابر با یک درصد را تجربه کرده است و سایر بورس­ های معتبر روند کاهشی را پشت سر گذاشته ­اند که در این میان شاخص بورس تهران با افت 1.3 درصدی کمترین افت و شاخص بورس عربستان با 24.7 درصد افت، بیشترین کاهش را نصیب خود کرده است.
قیمت جهانی نفت نیز از ابتدای امسال روند کاهشی را طی کرده و قیمت نفت اپک از ابتدای امسال، 36 درصد کاهش داشته است. قیمت نفت اپک در هفته گذشته با افزایش یک درصدی مواجه بوده است.
در میان فلزات اساسی تنها سرب با افزایش قیمت روبه­ رو شده و سایر فلزات روندی منفی را از ابتدای امسال تاکنون پشت سر گذاشته اند. سرب 2.4 درصد رشد داشته و نیکل با 37.5 درصد بیشترین افت را تجربه کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.