مصوباتی مانند ارائه تسهیلات، فقط در یک برهه کوتاه زمانی تاثیرگذار است و مسائل دیگر نادیده گرفته می‌شوند

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران گفت: برای سپری کردن شرایط فعلی دولت نباید به فکر راهکاری کوتاه‌مدت باشد بلکه برای خروج بازار از رکود، باید راه‌حل‌های منطقی ارائه کند.

سیده فاطمه مقیمی افزود: نگاه سیاست‌های اقتصادی جدید دولت، اعطای تسهیلات و اعتبار برای تحریک تقاضا و ایجاد حرکت در بازار است تا شاید انگیزه‌ای برای رونق بازار به‌وجود بیاید و بازار به وضعیتی بهتر از شرایط فعلی و نه وضعیت مطلوب، برسد در حال که به نظر می‌رسد این طرح‌ها مقطعی است و در کل نمی‌تواند وضعیت بازار را بهبود بهشد.

وی ادامه داد: تسهیلات بیشتر به اقشار کم درآمد پرداخت می‌شود و باید برای تامین مایحتاج اولیه خانوارها اختصاص پیدا کند تا رونقی در سبد خانوار اتفاق بیفتد.

مقیمی گفت: تسهیلاتی که در قالب اعتبار به افراد واگذار می‌شود برای تامین نیازهای معیشتی است اما وام خودرو را حتی نمی‌توان در این حوزه برشمر و به نظر می‌رسد وام خرید خودرو، راه‌اندازی یک چرخه است که نیاز کاذبی را دامن می‌زند.

وی با اشاره به تسهیلات بلند مدت خرید خودرو، تصریح کرد: در بحث وام خودرو متاسفانه قانون و مصوب را به گونه‌ای نگاه می‌کنند که فقط در یک برهه کوتاه زمانی تاثیرگذار است و مسائل دیگر نادیده گرفته می‌شوند، مثلا این وام در خرید خودرو تاثیر می‌گذارد اما به محیط زیست، ترافیک و بحث تردد در سطوح شهر توجه نمی‌شود.

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: علاوه بر این، محاسبه دقیق بازپرداخت اصل و فرع این تسهیلات نشان می‌دهد که قیمت یک خودرو گاه تا 2 برابر هم افزایش پیدا می‌کند و اصلا برای خانوار توجیه اقتصادی ندارد.

وی با بیان اینکه قرار نیست برای خلوت کردن پارکینگ خودروسازان، پارکینگ خیابانی به‌وجود بیاوریم، اظهار کرد: اینها اتفاقات بدی است که شاهد آن هستیم حال اینکه تفکر حمایت از یک صنعت یا یک مجموعه نباید به گونه‌ای باشد که بدون فکر منطقی کاری انجام شود و مصیبت جدیدی در پی داشته باشد.

مقیمی ادامه داد: شرایط خودروی داخلی باید به قدری از نظر امنیت، کیفیت، قیمت و آپشن‌، ارتقا پیدا کند که بحث رقابت با تولیدات خارجی مطرح شود نه اینکه فقط برای فروش آن یا حمایت از اشتغال این صنعت، یا ایجاد رونق اقتصادی، حلقه بزرگتری از حوزه‌ها را گرفتار مکافات‌های بعدی کنیم.

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران، افزود: باید به مبحث محیط زیست، مصرف سوخت کشور، وضعیت ترافیک در سطح شهر و حتی ترافیک در محورهای بین شهری توجه شود. اینکه جامعه را عادت بدهیم در هر خانواری به تعداد اعضای خانواده، مانند گوشی موبایل، خودروی سواری هم وجود داشته باشد، درست نیست چراکه با انجام اقدامات فعلی فقط فرهنگ مصرفی را در جامعه تشدید می‌کنیم.

وی تصریح کرد: برای رفع معضلات صنعت خودروسازی باید به صورت منطقی و با در نظر گرفتن همه جوانب، اقدام می‌شد.

مقیمی گفت: برای حل مشکلات رکود در بازار، دولت باید راهکارهای منطقی ارائه کند و صرف ارائه تسهیلات به طرف عرضه، مشکلات را در این حوزه حل نخواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.