عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران درباره پیش بینی خود از آینده بازار سکه و ارز گفت: امکان ندارد که قیمت دلار به کمتر از 3000 تومان برسد،چرا که تقاضای ارز و سکه خیلی بالا ست.

رضا پدیدار در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: بعد از رفع تحریم‌ها بخشی از منابع کشور آزاد می‌شود، این منابع مالی در واقع حاصل فروش نفت است و به نوعی این پولی که طی چند سال گذشته بلوکه شده است، درآمد ملی نیست بلکه ثروت ملی است.

وی ادامه داد: ما باید ثروت ملی‌مان را صرف سرمایه‌گذاری پایدار و ثابت کنیم، اگر این اتفاق حاصل شود شاخص‌های اقتصادی تغییر نمی‌کند، به این معنی که قیمت طلا، سکه و ارز دچار نوسان نمی‌شود، اما اگر این پول آزاد شده صرف هزینه‌های جاری و واردات کالاهای مختلف شود با خود تورم به همراه آورده و قطعا باعث تغییر قیمت می‌شود. چرا که عدم تعادل بین عرضه و تقاضا به طور طبیعی باعث ملتهب شدن اقتصاد شده که نتیجه آن افزایش قیمت‌ها و نوعی تورم نیمه پنهان و در مرحله بعد تورم آشکار است.

پدیدار با اشاره به اینکه عدم تعادل بین عرضه و تقاضا در دوره‌ای تبدیل به تورم نیمه پنهان می‌شود و همین امر ایجاد اشتغال را به دنبال دارد گفت: وقتی که پول در گردش باشد باعث به وجود آمدن اشتغال می‌شود، چرا که شرکت‌ها اقدام به استخدام افراد می‌کنند و پروژه‌ها به حرکت درمی‌آید. اما این روند در ادامه باعث می‌شود نیازمندی به پول و درآمد افرادی که استخدام شده اند بر قیمت‌ها در بازار تاثیر بگذارد.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این پرسش که آیا باید در روزهای آینده منتظر کاهش قیمت سکه و ارز باشیم یا خیر؟ گفت: افت قیمت از جنبه روانی دامنه کمی خواهد داشت، یعنی در مورد ارز دامنه کاهش قیمت حدود پنچ درصد است، امکان ندارد که قیمت دلار به کمتر از 3000 تومان برسد،چرا که تقاضای ارز و سکه خیلی بالا است و در صورت فعال شدن سیستم بانکی و راه ‌اندازی سیستم خط اعتباری، بانک‌ها شروع به باز کردن اعتبار اسنادی کرده و درخواست‌های زیادی برای خرید ارز، با خود به همراه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.