جزئیات فروش توصیه ۲۵ شرکت مشاور در کدال پلاس/ تداوم حق وتوی سازمان بورس

 

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری با اعلام وقوع رویدادی جدید در ۲۵ سال اخیر بازارسرمایه ایران،جزئیات فروش توصیه و تحلیل اطلاعات ناشران بورسی توسط ۲۵ شرکت مشاوره در کدال پلاس را اعلام کرد.
 

بهروز خدا رحمی  گفت‌:  درباره تغییر رویه انتشار اطلاعات شرکت های تحت نظارت سازمان بورس در کدال که از اول خرداد 94 به صورت مستقیم و بی واسطه انجام می شود، اظهار داشت:

در این فرایند نکته مغفول مانده ایی به نام اعلام آثار رویدادهای مهم شرکت ها و اعلام تعدیل های جدید و سود و زیان های قابل توجه وجود دارد که قرار شده از طریق شرکت های مشاوره سرمایه گذاری و با نظارت کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران انجام شود.

وی با بیان اینکه در دنیا هم چنین روالی وجود دارد و شرکت های مشاور سرمایه گذاری اقدام به اعلام نظر و ارایه تحلیل بر اطلاعات مهم شرکت ها می کنند ، ادامه داد: درحالی از 25 شرکت مشاور سرمایه گذاری دارای مجوز حدود 9 شرکت فعال هستند که از این پس فعالیت جدید و سپس درآمد تازه ایی برای این گروه ایجاد خواهد شد.

این مقام مسئول توضیح داد: به این ترتیب ، از هفته آینده حدود 3 تا 5 شرکت مشاور آماده ارایه خدمات جدید، بعد از دریافت آموزش های لازم اقدام به انتشار نظرات و تحلیل ها درباره اطلاعات مهم شرکت ها خواهند کرد. در آینده نزدیک هم به تعداد این گروه اضافه می شود تا به مرور همه شرکت های فعال در این حوزه همزمان قادر به ارایه نظر و تحلیل اطلاعات شرکت ها کنند.

خدارحمی با اشاره به اینکه " کدال پلاس" موجب بهبود تصمیم گیری ها و کاهش ریسک سرمایه گذاری می شود، افزود: در این میان مقرر است با هدف فرهنگ سازی و آشنایی عموم، استفاده از نظرات و تحلیل های شرکت های مشاور سرمایه گذاری بین یک تا سه ماه رایگان باشد. سپس به دلیل صرف هزینه ها، مبالغی برای استفاده از نظرات تعیین خواهد شد.

وی ادامه داد: با این اوصاف شرکت های مشاور قادر به فروش توصیه ها و تحلیل ها خواهند شد و باب تازه ایی در فعالیت های این گروه ایجاد خواهد شد.

وی در واکنش به این سئوال که در این میان نقش سازمان بورس و کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران چه خواهد بود؟ به بورس پرس توضیح داد: درحالی سازمان بورس همچنان به نظارت های عالیه خود و اعلام نظرات بعد از انتشار اطلاعات شرکت ها و حق وتو ادامه خواهد داد که کانون متولی نظارت بر توصیه های اعلامی و تحلیل های ارایه شده از سوی شرکت های مشاور سرمایه گذاری است.

خدارحمی گفت:بنابراین شرکت های مشاور علاوه بر اینکه باید عضو کانون شوند ، در مواردی مانند حق دسترسی و قطع دسترسی به کدال پلاس، تاییدیه های آی تی ، مجوزهای لازم و دریافت توکن ، تایید و حذف نظرات و… با کانون مرتبط خواهند شد. 

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران با بیان اینکه برای فردا از همه 25 شرکت دارای مجوز مشاور سرمایه گذاری دعوت به عمل آمده تا در جلسه توجیهی حضور داشته باشند، ادامه داد: تاکنون حدود 6 شرکت عضو کانون بوده و 19 شرکت هم طی فرصت کوتاهی عضو این کانون می شوند.

خدارحمی با بیان اینکه همه شرکت های مشاور می توانند نظرات و توصیه های خاص را ارایه کنند ، ادامه داد: در سایر بورس ها نیز فروش تحلیل و توصیه، بخش مهمی از درآمد شرکت های مشاور را شامل شده و این گروه بر اساس توصیه های درست و نادرست رتبه بندی می شوند. دربازار سرمایه ایران هم که برای نخستین در 25 سال اخیر امکان جدیدی در این حوزه فراهم شده ، فروش توصیه ها با قیمت های مناسب انجام خواهد شد.

وی در خاتمه گفت: درحالی مسئولان سازمان بورس به درستی اقدام به برون سپاری امور اجرایی به سایر نهادهای فعال و مرتبط می کنند که نظارت کانون نهادهای سرمایه گذاری در کدال پلاس و توصیه ها و تحلیل های ارایه شده از سوی شرکت های مشاور، اولین گام از حدود 10 تا 15 پیشنهاد مدنظر کانون است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.