به رغم حمایت حقوقی ها از شرکت های بزرگ، شاخص بورس با ریزش ۱۲۳۸ واحدی منفی ترین روز خود در سال ۹۴ را با یک رکورد منفی به ثبت رساند و یک روزه دو کانال را از دست داد.
 

سقوط شاخص کل بورس به کانال 68 هزار واحدی

به گزارش تالاربورس‌اهواز، دوازدهمین روز کاری بورس در سال جدید با ریزش قیمت ها و افت شدید شاخص شروع و به پایان رسید و با ثبت منفی ترین روز شاخص همراه شد.

بر اساس این گزارش، برخی کارشناسان ریزش دور از انتظار امروز قیمت ها و شاخص را ناشی از عواملی چون حاکم بودن نگاه کوتاه مدت اکثر سرمایه گذاران، نامعلوم بودن آینده لغو تحریم ها و اظهارنظرهای متفاوت ، عرضه های اولیه اخیر و روشن نشدن زمان و شرایط کاهش نرخ سود بانکی اعلام کرده اند.

گروهی دیگر علاوه بر این عوامل به نقش روزهای گذشته برخی حقوقی های بزرگ و کم تعداد و جامانده از رونق هفته های اخیر بورس اشاره می کنند که با عرضه سنگین سهام و با هدف پایین آوردن قیمت ها، تا حدودی در شکل گیری شرایط دو روز اخیر بورس موثر بوده اند.

اما بررسی های کلی از جریان غالب امروز نشان می دهد در برابر عرضه سهام از سوی اکثر حقیقی ها ، افراد حقوقی با جمع آوری سهام، اقدام به حمایت بازار کرده اند اما به رغم این حمایت ها، امروز منفی ترین روز شاخص بورس در سال 94 رقم خورد.

این متغیر درحالی فقط طی دو روز کاری گذشته سال جاری با افت 684 و 661 واحدی همراه شده که سومین روز منفی شاخص در سال جدید با ثبت رکورد منفی تازه ایی همراه شد. به این ترتیب با ریزش 1238 واحد از ارقام ، دماسنج بازار یک روزه دو کانال 70 و 69 هزار واحدی را از دست داد و به آسانی وارد کانال 68 هزار واحدی شد و در عدد 68 هزار و 783 واحدی نشست.

در این افت که منجر به کاهش ارزش روز بازار به 307 هزار میلیارد تومان شد، شرکت های تاپیکو، بانک های ملت و پاسارگاد، سرمایه گذاری غدیر، فولادمبارکه ، هلدینگ پتروشیمی فارس و پارسان با اثر منفی 94 تا 63 واحدی ، نقشی ویژه داشتند.

آمار معاملات هم با داد و ستد 206 میلیارد تومانی بیش از 1.1 میلیارد سهم همراه شد تا فعالان بازار با ذهنی مشغول و گاه نگران، منتظر روزهای آینده باشند.

روزهایی که برخی فعالان در انتظار جهش دوباره قیمت ها و از سرگیری رونق نسبی بازار و برخی هم منتظر ادامه روند نوسانی قیمت ها تا 11 تیر و نهایی شدن موضوع مهم لغو تحریم ها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.