توسط یک مشاور سرمایه گذاری انجام شد:
وضعیت مالی و بنیادی شرکت مواد اولیه الیاف مصنوعی توسط مشاور سرمایه گذاری بررسی شد.
Ahvaz Stock Exchange
 

شرکت مواد اولیه الیاف مصنوعی از تک سهم های نوسانی بازار سهام است که طی 6 ماه اخیر و به رغم روند منفی بازار با رشد 46 درصدی قیمت هر سهم مواجه شده و از 299 به 348 تومان رسیده است.

براساس این گزارش، "شمواد" که سود سال مالی منتهی به 31 شهریور 94 را ابتدا با 38.5 درصد کاهش از 275 به 169 ریال و سپس به 104 ریال رسانده  اولین سود هر سهم سال مالی شهریور 95 را 101 ریال اعلام کرده است.

درباره این شرکت کوچک بورسی گروه مشاور سرمایه گذاری «وِبورس» اقدام به بررسی مالی و بنیادی " شمواد " کرده که بدون تایید یا رد نکات اعلامی و هیچ توصیه ایی، صرفا" جهت اطلاع سهامداران منتشر می شود.

تاریخچه شرکت

شرکت تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی در سال 1365 به صورت شرکت سهامی خاص در تهران تاسیس و به ثبت رسید. در سال 1373 مرکز اصلی شرکت از تهران به اصفهان منتقل و در این شهر ثبت شد. در سال 1375 به شرکت سهامی عام تبدیل و در بورس تهران پذیرفته شد و در حال حاضر جز زیرمجموعه های شرکت پلی اکریل ایران (شپلی) است. محصولات اصلی شرکت، دی ام تی به دو شکل مذاب و جامد است که خریدار اصلی شکل دی ام تی مذاب، شرکت پلی اکریل است.

بررسی سودآوری

مبنای تعادل قیمت در محدوده کنونی، گزارش بودجه 95 به همراه اصلاح آثار ناشی از کاهش نرخ 15 درصدی پارازایلین نسبت به بودجه و نیز کاهش 46 درصدی متانول و قرارداد oms است. از دو محل اول مقداری به سود شرکت اضافه می شود اما از طرف دیگر بخشی از کل سود اصلاح شده، مربوط است به افزایش تناژ دی ام تی جامد صادراتی بواسطه قرارداد oms که تاکنون در قیمت نماد لحاظ نشده است .

چند روز پس از انتشار بودجه 95 شرکت در یک شفاف سازی به توضیح این قرارداد پرداخت در نتیجه افزایش قیمت نماد بر اساس این قرارداد به وقوع پیوست. در صورتیکه معامله گران از سود این قرارداد اطمینان حاصل کنند می توان به آینده امیدوار بود.

موضوع دیگری که در رشد سهم دخیل بوده زمزمه هایی مبنی بر افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی سهامدار عمده آن پلی اکریل است که شامل "شمواد" نیز می شود. این تجدید ارزیابی طبق گفته مسئولان در جریان است اما تا انتشار نتایج آن در کدال پیش بینی دقیق آثار آن بر قیمت نماد ممکن نیست.

 

 

تولید نامنظم

با توجه به نمودار مقدار فروش، شرکت طی سال های 93 و 94 برآورد درستی از مقدار فروش نداشته و همواره مقدار فروش بودجه را بیشتر تخمین زده است. در نهایت مجبور به تعدیل منفی سود شده و دلیل آن را کاهش نیاز خریدار عمده (شرکت پلی اکریل) و کاهش نرخ فروش محصول نسبت به پیش بینی اولیه عنوان کرده است.

علاوه بر این، طی سال های مورد بررسی تولید شرکت بدلیل عدم عرضه مناسب مواد اولیه توسط شرکت بازرگانی پتروشیمی و مشکلات تامین منابع، در حدود 60 درصد ظرفیت اسمی بوده است. دلیل کاهش تولید سال 93 نسبت به 92، به جهت تعطیل شدن کارخانه یارن پلی استر شرکت پلی اکریل از بهمن ماه سال 93، همچنین طولانی شدن مدت زمان اورهال سالیانه عنوان شده است.

 

رابطه شپلی و شمواد

محصولات شرکت تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی شامل موادی به نام دی متیل ترفتالات (DMT) و دی اکتیل ترفتالات (DOTP) است . تنها کارخانه ای که در داخل کشور محصول DMT شرکت را جذب می کند پلی اکریل ایران است. این شرکت نیز مواد اولیه صنعت نساجی را تامین می کند.

از انجا که این صنعت در حال حاضر در رکود به سر می برد در نتیجه فروش شپلی در سالهای اخیر سیر نزولی پیدا کرده که همین موضوع شرکت را با مشکل نقدینگی در تامین مواد اولیه روبرو کرده است. از طرف دیگر مدیران شرکت تصمیم به تغییر تکنولوژی تولید در شپلی کرده امد. با بکارگیری تکنولوژی جدید، پلی اکریل مواد اولیه مورد نیاز خود را به شکل دیگری تامین می کند.

در این راستا، شمواد نیز به ایجاد تنوع در محصولات و توسعه بازار دی اکتیل ترفتالات (DOTP) روی اورده که یکی از پلاستی سایزرهای دوستدار محیط زیست بوده و برای اولین بار بر پایه ماده اولیه DMT در این شرکت، دانش فنی تولید آن بومی سازی شده و در مقیاس صنعتی و بدست کارشناسان شرکت تولید و عرضه شده است.

طرح توسعه مهم

شرکت در سال 93 با هدف تولید محصولات متنوع و با ارزش افزوده بالاتر، تصمیم به ایجاد طرح توسعه DOTP کرد. این ماده یکی از نرم‏ کننده‏ های پرکاربرد در صنایع PVC و دوستدار محیط ‏زیست است که برای اولین‏ بار در مقیاس صنعتی به دست متخصصین شرکت تولید شده است. در حال حاضر این شرکت به عنوان بزرگترین تولید کننده DOTP و دارنده دانش فنی تولید این محصول با ظرفیت اسمی بر اساس پروانه بهره برداری 21655 تن در سال است.

تولید این محصول در داخل کشور علاوه بر استفاده بهینه از منابع نفت و پتروشیمی صرفه جویی ارزی قابل ملاحظه‏ ایی در بر خواهد داشت و کشور را از واردات این محصول بی نیاز می کند .موارد استفاده این محصول در صنایع PVC، سیم و کابل، لاستیک سازی، کفپوش، کاغذ دیواری، سقف‏ کاذب، تجهیزات پزشکی، تجهیزات خودرو، اسباب‏ بازی ، چرم‏ مصنوعی و … است.

تولید شرکت در حال حاضر در سطح 1000 تن محصول بوده و مدیران شرکت قصد دارند جهت توسعه خط تولید و تولید تا سطح ظرفیت اسمی از تسهیلات بانکی استفاده کنند که طبق اخرین اعلام در بودجه 95 علت توقف طرح، عدم اخذ تسهیلات بانکی عنوان شده است. در صورت ادامه طرح و فروش با تمام ظرفیت، از این محل 76 تومان عاید شرکت خواهد شد.

در 27 مرداد 94 اولین محموله تولید آزمایشیDOTP تحت نظارت مهندسین شمواد در مجتمع پتروشیمی فارابی تولید شده است. در این راستا سازمان بورس تهران در تاریخ 25 مهر ماه درخواست شفاف سازی بابت قرارداد احتمالی را داشته که شرکت اظهار داشته در حال مذاکره جهت انعقاد قرارداد است و به محض قطعی شدن اطلاع رسانی خواهد کرد. بورس پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.