رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: زیرساخت های راه اندازی بورس آتی ارز فراهم شده ضمن آنکه انتشار اوراق آتی مشتقه ارزی در دستور کار قرار گرفته و نکات فقهی آن بررسی شده است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایرنا، محمد فطانت روز دوشنبه در همایش همدلی و همزبانی رونق اقتصادی و اشتغال، افزود: بازار آتی سکه حجم بالایی از سکه را به صورت آتی در بورس کالا مورد معامله قرار می دهد، این در حالی است که با راه اندازی بازار آتی، برای 6 تا 9 ماه آینده خرید و فروش سکه را انجام می دهیم که تاکنون نیز حجم مناسبی از سکه خرید و فروش شده است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: حاصل ضرب دو عامل نرخ جهانی اونس طلا و دلار در این خرید و فروش ها پوشش داده می شود که به نظر می رسد بانک ها و صرافی ها می توانند در ایجاد این بازار و رونق آن کمک شایانی داشته باشند.

وی با اشاره به برنامه سازمان بورس برای راه اندازی بورس آتی ارز گفت: ممکن است این بورس در قالب راه اندازی یک بورس جدید و یا استفاده از ظرفیت بورس های فعلی باشد که بنا دارد برای مدت زمان های آتی و دوره های زمانی 3، 6 و 9 ماهه معامله ارز را انجام دهد.

فطانت افزود: اوراق آتی مشتقه ارزی طراحی شده و نکات اصلی فقهی آن نیز مورد بررسی قرار گرفته و بنابراین امکان انتشار آن فراهم شده است، ضمن آنکه اگر این انتشار صورت گیرد از ظرفیت بازار در جهت آرام بخشی و اطمینان دهی به صاحبان صنایع گام برخواهیم داشت.

وی اظهار داشت: تلاش ما این است که صاحبان صنایع تنها بر روی تولید متمرکز شوند و نوسانات احتمالی نرخ ارز را به بازار بسپارند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار معتقد است: راه اندازی نظام پوشش نرخ ارز در قالب معاملات آتی نرخ ارز، فرصتی است که قابلیت انجام آن به لحاظ نرم افزاری وجود دارد.

گفتنی است، همایش همدلی و همزبانی، رونق اقتصادی و اشتغال با هدف ایجاد ظرفیت برای تعامل بیشتر فعالان بخش خصوصی و کارگزاران نظام روز جاری

با همکاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و وزارت امور اقتصادی و دارایی در پنج کارگروه مختلف با موضوعات مرتبط با فضای کسب و کار حاکم بر کشور، با حضور نمایندگانی از دولت، قوه قضاییه، مجلس، سه اتاق ایران، اصناف و تعاون و همچنین اساتید دانشگاه ها آغاز به کار کرد.

این همایش به عنوان نماد و محرک همدلی و همزبانی دولت و ملت با هدف ایجاد ظرفیتی برای تعامل بیشتر فعالان بخش خصوصی و کارگزاران نظام در محل اتاق ایران به عنوان یکی از نمایندگان بخش خصوصی و برای رساندن صدای مردم و فعالان اقتصادی به قوای مقننه و مجریه و قضاییه برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.