به نظر می رسد علاوه بر نزدیک شدن به زمان رفع تحریم های بین المللی، عواملی همچون کاهش نرخ سود بین بانکی به 19 درصد و اخبار خوشایند پیرامون ورود سرمایه گذاران خارجی در حوزه های مختلف اقتصادی بویژه

صنعت خودرو و کشتیرانی و نیز برنامه های شرکت های لبنیاتی برای صادرات محصولات به کشور روسیه از جمله دلایل اصلی موثر بر ایجاد جو مثبت در بازار سرمایه و روزنه های امید برای رونق این بازار به شما می رود.

معاملات روز جاری بازار سرمایه که مصادف با سالروز آغاز روند کاهشی بورس در دی ماه سال 92 است، با افزایش نماگرهای بازار سرمایه و رشد قیمتی اغلب سهام شرکت ها آغاز شد تا فعالان بازار سرمایه اندکی خاطره تلخ معاملات دو سال اخیر و تحمیل زیان های هنگفت ناشی از سرمایه گذاری در بورس را فراموش کنند.

 معاملات امروز، 15 دی ماه سال 94 با افزایش تقاضا برای خرید سهام در اغلب گروه ها بویژه خودرو، غذایی و تجهیزات همراه شد تا شاخص کل بورس به مدد اعمال تأثیر مثبت نمادهایی همچون "رمپنا"، "حکشتی"، "خودرو"، "بترانس"، "خساپا" و "وتجارت" و در مقابل اثر منفی 22 واحدی "وامید" افزایش حدود 245 واحدی را تجربه کند و تا لحظه تنظیم این گزارش حجم معاملات بیش از 452 میلیون سهم در بورس ارزشی به مبلغ بیش از 89 میلیارد تومان را در این بازار رقم زند که این مبلغ نسبت به روزهای گذشته با افزایش نسبتاً چشمگیری همراه بوده و بیانگر تزریق تدریجی نقدینگی به بورس می باشد.

در این شرایط به نظر می رسد علاوه بر نزدیک شدن به زمان رفع تحریم های بین المللی، عواملی همچون کاهش نرخ سود بین بانکی به 19 درصد و اخبار خوشایند پیرامون ورود سرمایه گذاران خارجی در حوزه های مختلف اقتصادی بویژه صنعت خودرو و کشتیرانی و نیز برنامه های شرکت های لبنیاتی برای صادرات محصولات به کشور روسیه از جمله دلایل اصلی موثر بر ایجاد جو مثبت در بازار سرمایه و روزنه های امید برای رونق این بازار به شما می رود. البته نباید از این نکته غافل شد که بر اساس نظرات بسیاری از کارشناسان قیمت سهام بسیاری از شرکت ها نیز به موجب تداوم روند نزولی طی ماه های اخیر به کمترین قیمت در این دو سال رسیده و جایی برای افت بیشتر ندارند.

همین وضعیت را در بازار فرابورس شاهد هستیم و اغلب صنایع در این بازار با افزایش تقاضا برای خرید سهام مواجه شده اند که البته گروه قندی از این موضوع مستنثنی هستند و اکثر نمادها با روند کاهشی قیمت معامله می شوند.

همچنین بهای نفت در بازارهای جهانی طی روز جاری با کاهش کمتر از یک دلاری نسبت به روز گذشته به 31 دلار و 45 سنت رسیده است.

بر اساس این گزارش روند مثبت در حالی بر اغلب گروه ها حاکم شده که بررسی معاملات سهامداران حقیقی و حقوقی فعال در نمادهای پر بیننده حاکی از حضور پر رنگ حقیقی ها در روند معاملات امروز است و به نظر می رسد بزرگان بازار سرمایه هنوز تصمیم جدی برای حضور در معاملات و تزریق نقدینگی در بورس ندارند.

به هر حال امیدواریم تا با هدایت و حمایت روند معاملات توسط متولیان بازار سرمایه و دولتمردان شاهد تداوم روند مثبت در روزهای آتی باشیم تا با حمایت دولت از صنایع و بهبود اقتصاد کشور رفته رفته اعتماد به بازار سرمایه باز گردد و رونق نسبی در روند معاملات ایجاد شود. بورس نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.