معاون صندوق ضمانت صادرات، از جمله راهکارهای گسترش روابط تجاری ایران و عراق را برقراری خط اعتباری میان بانکهای دو کشور دانست و گفت: در حال حاضر کمتر از نیم درصد صادرات به عراق تحت پوشش بیمه قرار دارد

 
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اهواز « اسماعیل دهبان» گفت: طبق آمارهای موجود، حجم صادرات ایران به کشور عراق، در سال ۹۳بالغ بر ۶.۱میلیارد دلار بوده که در این راستا صندوق ضمانت صادرات ایران در نظر دارد به منظور ارائه پوششهای بیمه ای مناسب جهت کاهش ریسک صادرکنندگان ایرانی کالاها و خدمات به عراق برنامه ریزی ویژه ای داشته باشد.
عضو هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران افزود: البته در سالهای قبل اقدامات خوبی در این حوزه صورت گرفته بطوریکه علی رغم ریسک بالای سیاسی و تجاری این کشور، صندوق کماکان حق بیمه ای معادل سالیانه یک درصد برای پوشش ریسکهای موجود از بیمه گذاران خود دریافت می نماید.
وی تصریح کرد: متأسفانه به دلیل در اختیار نداشتن اطلاعات لازم و کافی جهت تعیین سقف اعتباری خریداران عراقی، تا کنون بیشتر تلاش‌ها معطوف به هدایت نیازهای فعالان صادراتی و سیستم بانکی کشور به مجرای پوشش اعتبارات قبل از حمل و تضمین این اعتبارات گردیده است.
به گفته وی، در واقع دشواری اعتبارسنجی خریداران عراقی به دلیل عدم حضور موسسات اعتبارسنجی خارجی در کشور عراق و یا اقلیم کردستان است و همین موضوع مشکلاتی را برای پوشش طرح های صدور خدمات فنی و مهندسی بوجود آورده است.
دهبان گفت: اعتقاد ما بر آن است که می توان با تقویت بخش اعتبارسنجی مربوط به خریداران عراقی و انعطاف پذیری مناسب از سوی مدیریت ریسک و بالابردن سطح کیفیت بیمه نامه‌ها، سهم پوشش قراردادهای صادراتی در کشور عراق را افزایش داد و در این راستا تدابیر و برنامه های خاصی برای سال ۱۳۹۴در دستور کار قرار دارد.
وی اظهار داشت: از جمله برنامه ها، پیشنهاد تأسیس نمایندگی صندوق ضمانت صادرات با استفاده از نیروهای محلی و آموزش کارکنان برای استقرار در کشور عراق عنوان جایگزین موسسات اعتبار سنجی و بررسی وتعیین سقف اعتباری مورد نیاز صندوق است.
دهبان از دیگر راه کارهای گسترش تجارت فی مابین را برقراری خط اعتباری با بانک‌های عراقی یا بانک ایرانی مستقر در عراق از سوی بانک توسعه صادرات و یا سایر بانکها جهت تامین مالی صادرات کالا و خدمات برشمرد و افزود: از این طریق می توان امکان فروش اقساطی را برای صادرکنندگان ایرانی فراهم نمود.
این مقام مسئول در صندوق ضمانت صادرات ایران خاطرنشان کرد: صندوق در نظر دارد حتی در صورت عدم امکان ارایه تضمین‌های دولتی از سوی عراق به علت فشار دولتهای غربی، ساز و کار جدیدی را تعبیه نماید که کلیات آن در قالب اخذ یک تعهد پرداخت رسمی از وزارت بازرگانی عراق و انعقاد قرار داد با وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران انجام شود تا به واسطه آن صندوق بتواند قراردادهای (با واسطه یا بی واسطه) صادرکنندگان ایرانی جهت تامین مایحتاج وزارتخانه های عراقی را تحت پوشش قرار دهد.
دهبان در پایان با انتقاد از عدم مراجعه صادرکنندگان به صندوق برای صادرات به کشور عراق گفت: ظرفیتهای لازم سرمایه ای برای پذیرش ریسک بیشتر فراهم شده و امیدواریم در آینده شاهد استفاده بیشتر صادر کنندگان از خدمات صندوق بخصوص در بازار عراق باشیم زیرا در حال حاضر کمتر از نیم درصد صادرات غیر نفتی ایران به عراق تحت پوشش بیمه ای صندوق قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.