یکی از مهم‌ترین اصلاحات مدنظر بانک مسکن، اخذ تدابیری برای جلوگیری از کسری بودجه منابع و خوداتکایی مالی است

مدیرعامل بانک مسکن از ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی برای اجرای طرح وام ۶۰ میلیونی مسکن در هفته آتی خبر داد و گفت: بانک مسکن درخواست خود را به همراه الزامات لاینفک طرح به بانک مرکزی ارائه و بانک مرکزی با آن موافقت کرد.

به گزارش صدای اقتصاد،  محمدهاشم بت‌شکن درباره آخرین وضعیت اعطای وام 60 میلیونی مسکن و بخشنامه ابلاغیه بانک مرکزی گفت: در مورد اعطای وام 60 میلیونی مسکن، بانک مسکن درخواست خود را به همراه الزامات لاینفک طرح به بانک مرکزی ارایه کرد و پس از موافقت اولیه‌ بانک مرکزی و اعلام آن به بانک مسکن، الزامات اجرای طرح وام 60 میلیونی مسکن بار دیگر با جزئیات به بانک مرکزی ارایه شد.

مدیرعامل بانک مسکن افزود: انتظار داریم با نظر مثبت اولیه‌ای که بانک مرکزی به اجرای طرح و اصلاحات مدنظر بانک مسکن با هدف خوداتکایی مالی داشت طی هفته آینده در مورد اجرای طرح نظر رسمی خود را ابلاغ کند.

بت‌شکن ابلاغ نهایی بانک مرکزی را مربوط به جلسات متعدد در کمیسیون‌های تخصصی عنوان کرد و ادامه داد: به محض آنکه اصلاحاتی که جزء الزامات اجرایی سقف تعیین شده از سوی بانک مسکن برای اعطای تسهیلات 60 میلیونی خرید مسکن است از سوی بانک مرکزی به بانک مسکن ابلاغ شود آمادگی داریم در کوتاهترین زمان آن را اجرایی کنیم.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین اصلاحات مدنظر بانک مسکن اخذ تدابیری برای جلوگیری از کسری بودجه منابع و خوداتکایی مالی بود و این تدبیری برای عدم خوداتکایی بانک به سایر منابع است. امیدواریم که بانک مرکزی در هفته آتی بررسی خود را به اتمام برساند و با نظر موافق، بخشنامه اجرای وام 60 میلیونی مسکن را به ما اعلام کند.

آیا نامه‌ای برگشت خورد؟

طی هفته جاری و بر اساس گفته قائم مقام بانک مرکزی اعلام شد که مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش وام ۳۵ میلیون تومانی خرید مسکن به ۶۰ میلیون تومان به بانک‌ها ابلاغ شد. اما دیروز برخی خبرگزاری ها از برگشت‌خوردن بخشنامه وام 60 میلیونی خبر دادند و گفته شد که بانک مسکن در نامه‌ای به بانک مرکزی خواستار شفاف‌سازی برخی ابهامات و مسائل مربوط به نحوه پرداخت وام 60 میلیون تومانی خرید مسکن شد.

اما مدیر عامل بانک مسکن در خصوص اخبار منتشره در خصوص برگشت خوردن پیشنهاد افزایش 60میلیون تومانی وام خرید مسکن، افزود: بانک مسکن پیشنهاد افزایش میزان اوراق تسهیلات مسکن از 35 به 60 میلیون تومان را به بانک مرکزی ارایه کرد.

بت شکن در این خصوص به ایرنا گفت: بر اساس این پیشنهاد، متقاضیان علاوه بر60 میلیون تومان اوراق تسهیلات مسکن، از 10میلیون تومان تسهیلات جعاله نیز برخوردار می شوند و بر همین اساس وام 70 میلیون تومانی دریافت می کنند.

بت شکن همچنین گفت: بانک مرکزی موافقت اولیه با افزایش سقف اوراق تسهیلات مسکن به 60 میلیون تومان را اعلام کرد اما از آنجایی که این امر دارای ملاحظات و الزامات اجرایی دارد، بانک مرکزی در حال بررسی آن است.

وی ادامه داد: در صورتی که با نظر موافق بانک مرکزی، الزامات اجرایی وام 60 میلیون تومانی ابلاغ شود، شبکه 1300 شعبه ای بانک مسکن آماده است اعطای تسهیلات به میزان 70 میلیون را آغاز کند.

به گفته وی، میزان اوراق تسهیلات حق تقدم مسکن نیز اکنون 35 میلیون تومان است که همراه با 10 میلیون تومان وام جعاله تعمیر مسکن پرداخت می شود.

مدیر عامل بانک مسکن با بیان اینکه تسهیلات پرداختی مسکن در چند رده قرار دارد، گفت: تسهیلات 80 میلیونی خرید مسکن نیز در تهران انجام می شود که البته دارای مکانیزم سپرده گذاری است.

بت شکن افزود: براین اساس فردی با سپرده گذاری 40 میلیون تومانی بعد از دو دوره 6 ماهه می تواند 80 میلیون تومان تسهیلات مسکن دریافت کند؛ البته با احتساب 40 میلیون تومان سپرده، توان خرید فرد 120 میلیون تومان می شود.

وی با بیان اینکه، این تسهیلات مربوط به خانه اولی هاست، البته خانه اولی به معنای این است که خانه ای نخریده و از تسهیلات بانک مسکن نیز استفاده نکرده باشد، گفت: نرخ سود این تسهیلات 14 درصد و دوره بازپرداخت آن بالای 10 سال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.