کرباسیان: با سامانه جامع گمرکی در آمد ها را لحظه ای کنترل می کنیم

رئیس کل گمرک ایران در جمع مسئولین و مدیران دیوان محاسبات کشور در کارگاه آموزشی حسابرسی درآمدهای گمرکی گفت: هم اکنون با سامانه جامع گمرکی درآمدها را در گمرک لحظه ای کنترل می کنیم.

کارگاه آموزشی حسابرسی درآمدهای گمرکی ویژه مدیران و مسئولین دیوان محاسبات کشور در حالی برگزار شد که سیاست های گمرک در تسهیل تجارت، شفاف سازی و اعمال کنترل های الکترونیکی با استقبال مدیران و مسئولین دیوان محاسبات کشور همراه شد.

مسعود کرباسیان افزود: با همت شما می توانیم به لحظه بگوییم که چقدر به حساب گمرک آمده و توسط چه کسی مبلغ به حساب گمرک واریز شده و کاری کردیم تا از جعل فیش پرداختی و ضمانت نامه ها در گمرک جلوگیری شود.

وی در ادامه از رویکرد جدی مسئولان دیوان محاسبات کشور که بر مبنای حل مسأله قرار گرفته، تقدیر و تشکر کرد.

وی سپس به عملکرد گمرک و وضعیت تجارت خارجی کشور پرداخت و گفت: سال گذشته درآمدهای گمرکی 65 درصد افزایش داشت در حالیکه میزان رشد واردات تنها 5 درصد بود.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به کاهش 60 درصدی واردات خودرو در سال جاری از کاهش 14 درصدی واردات سایر کالاها نیز خبر داد.
وی گفت: وضعیت موجود تجارت خارجی حکایت از صادرات 1900 نوع کالای صادراتی به مبلغ 40 میلیارد دلار در کشور را دارد در حالی که ظرفیت کشورمان 4 هزار نوع کالای صادراتی به ارزش 100 میلیارد دلار است.

وی تأکید کرد: ما ظرفیت 15 میلیون تن کالای ترانزیتی و سهم 40 درصدی لجستیک بندری منطقه را داریم در حالی که هم اکنون 12 میلیون تن کالا از ایران ترانزیت می شود و سهم ما از لجستیک بندری منطقه 10 درصد است.

وی با اشاره به اینکه در کشور ما 65 ردیف معافیت داریم، به قاچاق 20 میلیارد دلاری کالا در کشور اشاره کرد و از اجرای 46 قانون در گمرک خبر داد.
کرباسیان به اهمیت پیاده سازی پنجره واحد تجاری در گمرک اشاره و با تشریح دستاوردهای سامانه جامع گمرکی، به صورت عملی چگونگی انجام تشریفات گمرکی و مانیتورینگ گمرکات را با این سامانه برای مسئولین و مدیران دیوان محاسبات کشور در کارگاه آموزشی حسابرسی درآمدهای گمرکی تشریح کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.