از روز گذشته شاخص بازار سرمایه از مرزی که در ابتدای امسال قرار داشت، عقب‌تر رفت.

روز گذشته سقوطی چشمگیر در شاخص بازار سرمایه رقم خورد تا وضعیت بازار سهام در سال جاری به زیر صفر برسد. کاهش شاخص بورس امروز هم ادامه داشته اما از شتاب آن کاسته شده است.

آمارهای معاملاتی نشان می دهد که شاخص کل بورس روز گذشته از رقمی که در روز ابتدایی سال قرار داشت نیز پایین تر آمده تا عملا از نقطه صفر نیز عقب تر رفته باشد.

با این حساب بازدهی بازار سهام در سال جاری منفی شد تا ناامیدی در میان سهامداران افزایش یابد.

طبق آمارهای بورس، بازدهی بورس در دو ماه و 20 روز گذشته از سال منفی 0.3 درصد شده است. این در حالی است که تا روز دوشنبه هفته جاری بازدهی بورس بالای صفر بود و هنوز وارد فاز منفی نشده بود چراکه در ابتدای امسال با توجه به تفاهم هسته ای لوزان، افزایش مطلوبی در شاخص بورس رخ داد و رکوردهایی در این زمینه به ثبت رسید اما رفته رفته امیدواری ها در بورس کم شد تا اینکه در روزهای اخیر انتشار برخی اخبار از احتمال تمدید مذاکرات هسته ای بار دیگر بازار را تحت تاثیر قرار داد.

از ابتدای امسال تاکنون در حالی 81 روز از فصل بهار می گذرد که در این مدت شاخص بورس که اولین روز معاملاتی سال را از ارتفاع 62 هزار و 532 واحد شروع کرده و تا فتح قله 71 هزار واحدی نیز پیش رفته بود، اما در روز جاری به پایین ترین سطح خود در سال جاری یعنی 62 هزار 304 واحد رسید.

همچنین از ابتدای اسال تاکنون بازار سرمایه 51 روز معاملاتی را به خود دیده است که از این میان، معامله گران شاهد 22 روز مثبت برای بورس با مجموع رشد 10071 واحدی شاخص و 29 روز منفی با مجموع افت 10281 واحدی بوده اند.

بر اساس این گزارش؛ شاخص بورس در حالی امروز به پایین ترین سطح خود در سالجاری رسیده است که چندی پیش وزیر اقتصاد از فرارسیدن زمان خرید سهام در بورس خبر داده و گفته بود اگر از بنده سوال کنند که دارایی خود را در چه بخشی سرمایه گذاری کنم، قطعا در شرایط فعلی و با توجه به سایر بازارها، با نگاه بلندمدت بازار سرمایه را معرفی می کنم و قطعا این بازار بسیار مطمئن و قابلیت سرمایه گذاری دارد.

 

تغییرات کلیدی شاخص بورس از ابتدای سال تا امروز

تاریخ

مقدار

۱۳۹۴/۳/۱۹

۶۲,۳۱۸

۱۳۹۴/۳/۱۸

۶۲,۹۵۲

۱۳۹۴/۳/۱۷

۶۳,۱۸۷

۱۳۹۴/۲/۳۰

۶۳,۷۰۳

۱۳۹۴/۲/۲۱

۶۳,۰۷۰

۱۳۹۴/۲/۲۰

۶۲,۸۸۶

۱۳۹۴/۲/۱۹

۶۳,۵۳۰

۱۳۹۴/۲/۱۵

۶۴,۱۶۸

۱۳۹۴/۲/۸

۶۵,۵۰۸

۱۳۹۴/۱/۳۱

۶۷,۰۱۷

۱۳۹۴/۱/۱۷

۷۰,۸۴۴

۱۳۹۴/۱/۵

۶۲,۸۸۵

۱۳۹۳/۱۲/۲۷

۶۲,۵۳۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.