مشاور بین الملل شرکت سمات پیش بینی کرد: بازدهی بازار سرمایه از بازار پول پیشی می گیرد

بازار سرمایه پس از توافق می تواند نقش بسیار مهمی در جذب سرمایه های جدید – چه داخلی و چه خارجی- ایفا کند و این پول تازه سبب افزایش قابل توجه حجم بازار و افزایش نقدشوندگی آن خواهد شد.

 

مشاور بین الملل شرکت سمات، روند سرمایه گذاری خارجی پس از توافق احتمالی هسته ای را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: بازار سرمایه پس از توافق می تواند نقش بسیار مهمی در جذب سرمایه های جدید – چه داخلی و چه خارجی- ایفا کند و این پول تازه، سبب افزایش قابل توجه حجم بازار و افزایش نقدشوندگی آن خواهد شد.

دکتر بهادر بیژنی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، افزود: به نظر می رسد پس از توافق هسته ای ، جذابیت و بازدهی بازار سرمایه به صورت قابل توجهی از بازار پول بیشتر شود؛ جذابیتی که مسلما از مرزهای ایران فراتر خواهد رفت.

وی از این حجم اقبال شرکت های خارجی به عنوان هجوم سرمایه گذاری خارجی یاد کرد و گفت: این جایی است که برخی کارشناسان اقتصادی از جمله وزیر امور اقتصادی و دارایی نگران ابتلای اقتصاد ایران به بیماری هلندی اند؛ بیماری که منجر به کمتر رقابتی شدن بخش تولیدی کشور می شود.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: البته تمهیدات لازم در دولت برای این مساله اندیشیده شده است و این امید می رود که پس از توافق هسته ای در 11 تیر، حجم عظیمی از سرمایه های خارجی جذب حوزه های مشترک گازی و همچنین پروژه های نیمه تمام شود.

وی ادامه داد: از طرف دیگر طراحی محصولات و ابزارهای جدید در سازمان بورس و اوراق بهادار، از جمله صندوق های ارزی که در حال اخذ مجوز از سازمان هستند، این چشم انداز را روشن تر خواهد کرد.

بیژنی سپس در خصوص راهکارهای جذب سرمایه گذاری خارجی برای شرکت های ایرانی تاکید کرد: وجود حاکمیت و شفافیت در شرکت ها برای جذب سرمایه گذاری خارجی در آنها بسیار مهم است . همچنین مواردی از قبیل مسوولیت پذیری شرکت ها در قبال ذی نفعان، مسوولیت اجتماعی آنها یا افشای مناسب اطلاعات از سوی شرکت های سرمایه پذیر به سرمایه گذاران خارجی در تصمیم گیری و اجرایی کردن تصمیم خود در جهت انجام سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه پذیر کمک شایانی می کند.

به گفته این استاد دانشگاه ، قابل اتکا بودن و به موقع بودن افشای اطلاعات نیز بسیار مهم است و به سرمایه گذاران خارجی این امکان را می دهد که در خصوص اصول استراتژیک شرکت ها و سیاست های دستیابی به آن آگاه شوند.

بیژنی در پاسخ به این سوال که ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در خصوص سرمایه گذاری خارجی را بیشتر در چه بخش هایی می بینید، اظهار داشت: نفت و گاز و پتروشیمی از پتانسیل مناسب تری برخوردارند، به این دلیل که ایران چهارمین کشور از نظر ذخایر نفتی اثبات شده است. اما شاید جذاب تر از این مورد، ذخایر طبیعی گاز ایران است که بر اساس گزارش اخیر بریتیش پترولیوم (BP ) که در ژوئن 2014 منتشر شد در رتبه اول قرار دارد ؛ موضوعی که به گفته این تحلیلگر اقتصادی، امکان سرمایه گذاری خارجی را هم در بخش تولید انرژی و هم در بخش های انرژی بر مانند صنایع فولاد کاملا فراهم می آورد.

این استاد دانشگاه در خصوص صنایع پیشرو هم گفت: به عقیده کارشناسان، صنایعی مانند نفت و گاز، خودروسازی، حمل و نقل، ساخت و ساز ، داروسازی، غذایی و نرم افزار از پتانسیل خوبی برای رشد برخوردارند.

بیژنی خاطرنشان کرد: ذکر این نکته نیز لازم است که به ابتکار ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار صندوق های سرمایه گذاری که ریسک خود را پوشش می دهند، در حال شکل گیری اند و این صندوق ها از سهام شرکت هایی که خرید و فروششان به ارز است، از جمله سهام شرکت های پتروشیمی و معدن مانند مس ، روی و سنگ آهن تشکیل می شود.

مشاور بین الملل شرکت سمات با اشاره به اینکه تا زمانی نه چندان دور ، چین بهترین کشور برای جذب سرمایه گذاری خارجی محسوب می شد اما الان این کشور خود تبدیل به صادر کننده سرمایه شده است، تصریح کرد: هم اکنون یافتن کشوری به جذابیت ایران برای سرمایه گذاری خارجی بسیار سخت و شاید غیرممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.