در شرایطی که اغلب بورس‌های جهان با افت مواجهند، پایگاه خبری بیزینس اینسایدر با اشاره به رشد 20 درصدی بورس تهران در ماه ژانویه نوشت که تهران تنها نقطه جهان است که با سرمایه‌گذاری در بورس آن می‌توان از تحلیل رفتن دارایی‌ها و تحمل زیان مالی اجتناب کرد.

بیزینس اینسایدر با طرح این پرسش در برابر خوانندگان خود که «شما هنوز در این بورس سرمایه‌گذاری نکرده‌اید؟» نوشته است: کافی است یک لحظه به این موضوع فکر کنید که چشم‌انداز آینده رشد اقتصاد جهان تا چه حد تیره و تار است. قیمت‌های جهانی نفت به شدت کاهش یافته و این وضعیت نابسامان به سایر بازارها هم سرایت کرده است. در عین حال، ژاپن با اعلام نرخ بهره منفی به گروه دیگر کشورهای صنعتی پیوسته است. حتی فدرال رزرو آمریکا که نگران شده است از بانک‌های این کشور می‌پرسد که چگونه این نرخ‌های منفی را مدیریت خواهند کرد.
 

در چنین شرایطی فقط یک نقطه در دنیا باقی مانده که می‌توان با سرمایه‌گذاری در آن جلوی کاهش دارایی‌ها و تحمل زیان‌های مالی را گرفت. حتی اگر کل اقتصاد جهان دچار افت نشده بود و بورس تهران تنها در یک ماه گذشته شاهد رشد 20 درصدی نبود هم، باز می‌شد ادعا کرد که ایران تنها نقطه‌ای از جهان است که شاهد رشد عظیمی است. به رغم بازارهای غربی، سرمایه‌های دست نخورده بخش خصوصی برای چند نسل منتظر است تا وارد بازار شود و تشنه سودهای با ثبات است. البته فرهنگ بسیار دشواری بر سرمایه‌گذاری در ایران حاکم است که غرب باید خود را برای آن آماده کند. در ایران آن پذیرشی که در اغلب شرکت‌های جهان برای سرمایه‌گذار خارجی مشاهده می‌شود، تقریبا وجود ندارد. البته افرادی که وقت خود را برای زندگی در ایران صرف کرده‌اند، زبان فارسی را آموخته‌اند و و ذهنیات واقعی ایرانی‌ها را درک می‌کنند، بدون در نظر گرفتن رنگ پاسپورتشان به‌عنوان دوست مورد پذیرش قرار می‌گیرند. از سوی دیگر ترس خارجی‌ها برای آنکه نتوانند پول خود را فورا از ایران خارج کنند بی‌دلیل است. درست است که اگر نتوانید پول خود را فورا از کشور خارج کنید بازگشت سرمایه 100 درصدی معنایی نخواهد داشت چون هنوز سیستم سوئیفت در ایران به راه نیفتاده است اما واقعیت این است که این خطر نزدیک به صفر است. فرصت موجود در بورس ایران هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی یک فرصت منحصر به فرد تاریخی است و این وضعیت به سرعت سپری نخواهد شد. دهه‌ها رشد در انتظار این ملت تحصیلکرده، مستقل از نظر منابع انرژی و متمرکز بر کارآفرینی است که در عین حال جزیره ثبات در خاورمیانه نیز به شمار می‌رود. تنها عامل خطر این است که ابزار کافی در اختیار بانک مرکزی ایران نیست تا سیاست‌های پولی خود را به‌طور موثر اعمال کند. البته مشکلات در همه کشورها وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.