بازار بورس ایران سیاست زده شده است

دولت هنوز نمره قابل قبولی در زمینه اقتصاد نگرفته است

به گزارش اقتصادی مدیر عامل پیشین شرکت کارگزاری سهام عدالت، با بیان اینکه دولت یازدهم در بخش بازار سرمایه حرکت خاصی انجام نداده است، گفت: درست است که تیم اقتصادی دولت روحانی توانسته است با تلاش فراوان کاهش نرخ تورم را ایجاد کند اما از سویی دیگر این تلاش به ایجاد بحران بیکاری در کشور منجر شده و اقتصاد ما دچار تورم رکودی است. محمدجواد شیخ، درباره عملکرد دو ساله دولت در بازار سرمایه و بازار پول، افزود: شاخص بورس از ابتدای فعالیت دولت روحانی تاکنون 13درصد افزایش یافته که البته این افزایش برای کسی که ریسک بازار سرمایه را پذیرفته و سرمایه گذاری کرده است اصلاً قابل قبول نیست زیرا اگر سرمایه خود را در بازار پول،‌ یعنی بانک سپرده گذاری می کرد حدود 40 درصد سود بدون ریسک بدست می آورد. وی، افزود: در دولت یازدهم عرضه های سازمان خصوصی سازی زیاد نبوده است، ابزار جدیدی به جز صندوق زمین و ساختمان که آن هم در دولت قبل کلید خورده، در بازار سرمایه وارد نشده است، ارزش کل بازار کاهش یافته که متاثر از ریسک های گوناگونی از قبیل ریسک های سیاسی ناشی از توافق یا عدم توافق 1+5 بوده است.
 

بازار بورس ایران سیاست زده شده است

شیخ، با بیان اینکه بازار بورس ایران سیاست زده شده است، ادامه داد: ریسک دیگری که در اقتصاد دولت یازدهم اتفاق افتاده ، ریسک کشوری است که ناشی از قوانین و مقررات مربوط به قیمت گذاری و تعیین تعرفه های گمرکی و قوانین بازرگانی که تاثیر مستقیم شرکتهای بورسی دارد ، بوده است.

وی افزود: دولت یازدهم در بازار پولی از یک سیاست انقباضی برای جذب پول و سرمایه مردم با افزایش نرخ سودهای بانکی در سال اول دولت یازدهم استفاده کرد.

شیخ با بیان اینکه نرخ سود بانکی در سال اول دولت روحانی به 25 درصد هم رسیده بود، ادامه داد: با این وجود دولت به دلیل وجود بازارهای موازی مثل اوراق و صکوک و صندوق های سرمایه گذاری که سودهای 30 درصدی را هم تضمین می کرد باز هم نتوانست در اجرای سیاستهای اقتصادی خود هدف گذاری دقیقی داشته باشد.

وی، گفت:‌دولت در طرح ریزی کاهش نرخ سود بانکی به دو دلیل عدم مدیریت و نظارت صحیح بانک مرکزی و وجود بازارهای موازی موفق عمل نکرده است.

مهار تورم؛ مهم ترین نقاط قوت دولت در حوزه اقتصاد

این کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه، در بیان مهم ترین نقاط قوت دولت روحانی در حوزه اقتصاد به مهار تورم اشاره کرد و افزود: دریافت سود بیشتر از نرخ تورم از سوی سپرده گذارانی که در بانک ها سرمایه گذاری کرده اند از دیگر دستاوردهای مثبت دولت روحانی بوده است.

تیم اقتصادی دولت روحانی به میزان کافی خبره نیست

وی، در ادامه افزود: دولت روحانی با اینکه توانسته است بخشی از ضعف ها را در نظام اقتصادی کشور جبران کند اما هنوز نمره قابل قبولی در زمینه اقتصاد نگرفته است آن هم به این دلیل است که تیم اقتصادی دکتر روحانی به میزان کافی خبره نیست.

شیخ، افزود: درست است که تیم اقتصادی دولت روحانی توانسته است با تلاش فراوان کاهش نرخ تورم را ایجاد کند اما از سویی دیگر این تلاش به ایجاد بحران بیکاری در کشور منجر شده واقتصاد ما دچار تورم رکودی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.