چهارشنبه تالار شیشه ای سبز پوش شد و شاخص کل بورس 115 واحد افزایش و به رقم 62 هزار و 927 واحد رسید.

به گزارش صدای اقتصاد بیشترین افزایش مربوط به سهام شرکت مخابرات ایران به میزان ٨٧ واحد مثبت بوده که این افزایش به ‌واسطه شایعاتی مبنی بر فروش بخشی از سهام شرکت مخابرات ایران به شرکت ارونج فرانسه بود. این شرکت فرانسوی پیش از این، همکاری‌های دوجانبه‌ای با شرکت مخابرات ایران داشته و از طرفی دیگر افزایش سرمایه‌ای برای شرکت پیش‌بینی شده است که این افزایش براساس منابع غیررسمی اواخر فصل پاییز انجام می‌پذیرد؛ بنابراین موجب شده تا پس از مدت‌ها شرکت مخابرات ایران با حجم نسبتا خوبی معامله شود. در مقابل شرکت مخابرات، شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با افت قیمت شاخص خود موجب شد شاخص به میزان ٣٩ واحد کاهش یابد و این کاهش بیشترین تأثیر را بر شاخص کل بورس داشته است. 

بیشترین حجم معاملات بازار از آن که بود؟ در راستای تصمیمات اتخاذشده برای برگشت سهام ایران‌خودرو به صندوق بازنشستگی، در ابتدای معاملات دیروز بازار سهام ‌مانند روزهای گذشته معامله بلوکی به میزان ١١٨‌میلیون سهم انجام شده که پس از پنج سال سهام ایران‌خودرو به مالک قبلی عودت داده شد و این میزان بیشترین حجم معاملات دیروز بازار بوده است.

وام خبرساز 25 میلیون تومانی: معاملات چهارشنبه بازار مانند روزهای گذشته متأثر از بسته ضدرکودی قرار داشت و قیمت‌های سهام نسبتا متعادل و کمی مثبت بود. پیش‌بینی می‌شود مهم‌ترین خبر در روزهای آتی مربوط به پرداخت وام ٢۵‌میلیونی خودرو از پانزدهم آبان‌ماه باشد.

شرق در این باره نوشت: یکی از اعضای شورای پول و اعتبار عنوان کرد این وام به خودروهایی تعلق می‌گیرد که حداقل به میزان ۴٠ درصد ساخت داخل باشند و اقساط هفت ساله آن رقمی نزدیک به ۴۵٠‌ هزار تومان در هر ماه باشد و خریداران پس از سه سال می‌توانند خودرو خریداری‌شده را بفروشند؛ هرچند به اعتقاد کارشناسان اقتصادی این بسته ضد رکودی در صنعت خودرو تأثیر‌گذار است، اما این تأثیر کوتاه‌مدت است و ‌مانند یک مسکن عمل می‌کند؛ بنابراین مشکلات این صنعت کماکان به قوت خود باقی خواهد ماند، مگر اینکه تغییراتی اساسی بعد از اجرای برجام صورت گیرد. در انتهای معاملات دیروز بازار، نماد شرکت سرمایه‌گذاری غدیر پس از افزایش سرمایه بازگشایی شد و تأثیر مثبت اندکی روی شاخص داشت. در پایان معاملات هم، حجم بازار بورس به میزان ٩٩‌ میلیارد تومان و بازار فرابورس به میزان ۶٨‌ میلیارد تومان بود که همچنان نسبت به دوران رونق بورس بسیار پایین است.

رخوت معاملات از کجا نشات می گیرد؟ مهم‌ترین دلیل رخوت معاملات کمبود نقدینگی است که ناشی از اجرای زمان‌بر برجام و ابهامات مربوط به آن و همچنین تصمیم‌نگرفتن دولت درباره نرخ سود بانکی و قیمت خوراک پتروشیمی‌هاست. نرخ سود بانکی در نرخ‌های بسیار بالاتر از نرخ تورم است و تا زمانی‌که دولت راه‌کاری برای کاهش نرخ سود بانکی و همچنین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و حقوق مالکانه دولتی به ‌صورت منطقی و براساس فرمولی مشخص برای یک‌دوره زمانی بلندمدت تعریف نکند، رونق واقعی در بازار سهام اتفاق نخواهد افتاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.