اکسپو به عنوان یک رویداد جهانی محلی برای تعاملات اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی به شمار می آید، اگرچه محصولی در این جشنواره به خریداران عرضه نمی شود ولی برای آشنایی با فرهنگ روابط اجتماعی و اقتصادی کشورها قابل توجه است.

در این دوره از نمایشگاه اکسپو که در شهر میلان ایتالیا در حال برگزاری است، جمهوری اسلامی ایران توانست برای نخستین بار خود اقدام به ساخت و ساز غرفه در محل برگزاری این رویداد کند این در حالی است که در هیچ یک از دوره های گذشته اکسپو، ایران سازنده غرفه خود نبوده است.

پاویون جمهوری اسلامی ایران به گونه ای ساخته شده که طبقه فوقانی به فضای نمایشگاهی تخصیص یافته و به تناسب اقلیم های هفت گانه آب و هوایی کشور تقسیم بندی شده و طبقه پایین نیز به ارائه محصولات بومی و غذاهای سنتی و گیاهان دارویی کشور و خدمات پذیرایی بازدیدکنندگان اختصاص یافته است.

اکسپو رویدادی فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است که هر پنج سال یکبار به مدت شش ماه در کشورهای مستعد برگزار می شود. در این رویداد جهانی و استراتژیک هر کشور تلاش می کند، شکوه تاریخی و تمدنی گذشته، فرهنگ و دستاوردهای علمی، فنی و نوآوری کشور و ملت خود را به بهترین شکل در معرض نمایش قرار دهد. اکسپوی 2015 نیز که از یازدهم اردیبهشت ماه سال جاری در شهر میلان ایتالیا آغاز به کار کرده دارای ویژگی های متعددی است.

نمایشگاه اکسپوی میلان ایتالیا با حضور 168 کشور از جمله ایران افتتاح شد و وزیر صنعت، معدن و تجارت هم برای بازدید از غرفه های این نمایشگاه عازم ایتالیا شده است.

در این نمایشگاه تجار، بازرگانان و شرکت های سرمایه گذاری از نزدیک با توانمندی های کشورهای شرکت کننده آشنا می شوند به طوری که می توان این جشنواره را محیط مناسبی جهت توسعه مناسبات و همکاری های فیمابین کشورها به ویژه با ایتالیا به عنوان میزبان این رویداد مهم بین المللی دانست. موضوع این دوره از نمایشگاه تغذیه سیاره زمین، انرژی برای زندگی است.

ایران در نمایشگاه امسال طراحی خاصی برای غرفه اش در نظر گرفته و روز پزشک به عنوان 'روز ملی ایران' در این نمایشگاه در نظر گرفته شده است.

از آنجا که بازدیدکنندگان اکسپو جذب مراسم مرتبط با فرهنگ و تمدن کشورها می شوند، به نظر می رسد پاویون جمهوری اسلامی ایران به واسطه بکارگیری فناوری نوین در حوزه الکترونیک و تولید فیلم های جذاب از چهار فصل ایران یکی از پاویون های پربازدید باشد.

همچنین با توجه به وسعت بالا و معماری و غرفه آرایی خاص این نمایشگاه و مدت زمان طولانی برپایی نمایشگاه، طبیعی است که غرفه برخی از کشورها هنوز تکمیل نشده و در روزهای اول با برخی مشکلات مواجه شده باشد البته این در حالی است که برخی از کشورها هنوز نتوانسته اند شرایط بازدید مردم را فراهم نمایند و به این دلیل مدیریت نمایشگاه به گونه ای برنامه ریزی کرده که کشورهای شرکت کننده بتوانند برای تکمیل غرفه و احیانا ساخت، در طول شب به فعالیت بپردازند و این در حالیست که پاویون جمهوری اسلامی از روز اول پذیرای علاقه مندان بوده و هیچ مشکلی به لحاظ تکمیل سازه، غرفه آرایی، تبلیغات و… ندارد.

بدون شک پاویون ایران در اکسپو میلان 2015 یکی از بهترین های این نمایشگاه خواهد بود و این خلاف مصالح ملی کشور است که رسانه های داخلی با انتشار اخبار نادرست و عکس های قبل از افتتاح به تخریب آبرو و حیثیت کشورمان بپردازند و زحمات شبانه روزی تیم های اجرایی را نادیده بگیرند.

گرچه از نظر مدیریت اجرایی در اکسپوها در مقایسه با کشورهای توسعه یافته، ایران باید تلاش بیشتری داشته باشد اما باید حداقل از مشاوران مجرب جهانی در 'مدیریت رخدادها' مثل سایر کشورهای همسایه خود استفاده کنیم.

اما در همین شرایط و در مقایسه با بسیاری از کشورها، خوشبختانه با تلاش شبانه روزی تیم اجرایی جمهوری اسلامی ایران در اکسپوی میلان تمام برنامه ها و مأموریت های پیش بینی شده به موقع انجام شده و گزارشات پخش شده توسط رسانه های ایتالیایی و بین المللی درباره پاویون جمهوری اسلامی ایران نیز بخشی از این فعالیت و موفقیت را به تصویر کشیده است.

به هر صورت تصاویر منتشر شده از پاویون ایران در اکسپوی میلان نشان از غیرواقعی بودن مطالب منتشر شده در خصوص نیمه کاره بودن غرفه ایران است.

از سوی دیگر جای تردید نیست که اکسپوها انگیزه انسان ها را هدف قرار می دهد و متولیان این امر باید تلاش کنند تا در طول فرصت شش ماهه اکسپو میلان و اکسپوهای دیگر در جهت اشاعه هرچه بهتر فرهنگ غنی کشورمان گام بردارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.