خوشبختانه بازار انتظارات سهامداران را در هفته دوم معاملاتی فروردین ماه برآورده کرد و به نظر می‌رسد نتیجه مذاکرات هسته‌ای با تلاش مسوولان کشور بر وفق مراد بازار بوده است.

به گزارش «سنا»، علی اسلامی بیدگلی، رئیس هیات مدیره شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی، درخصوص تاثیر نتایج مذاکرات هسته‌ای بر بازار سرمایه اذعان کرد: نتیجه مذاکرات هسته‌ای بر وفق مراد بازار در دومین روز دومین هفته کاری بود و بازار با رشد 2400 واحدی شاخص کل و به بیان دیگر حدود 6/3 درصدی، مواجه شد.
وی در این خصوص افزود: طی معاملات روزهای اخیر، تمامی شرکت‌های مورد معامله در تابلوی بورس با سقف قیمت معامله شده و با رشد قیمت مواجه بودند.
بیدگلی در این خصوص ادامه داد: حجم معاملات نیز بسیار قابل توجه بود و به‌رغم پیش‌بینی برخی کارشناسان مبنی بر عدم عرضه مناسب، عرضه‌ها معقول است و به نظر می‌رسد با این اتفاق در عرصه سیاسی و همچنین اقتصادی، شاهد ورود سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی قابل توجهی در بازار سرمایه ایران باشیم. این کارشناس بازار سرمایه در ادامه درخصوص صنایع مورد استقبال سرمایه‌گذاران خارجی خاطرنشان کرد: بدیهی است که در صورت ورود سرمایه‌گذاران خارجی باید صنایع مختلف را بازنگری و بررسی مجدد کنیم، ولی به نظر می‌رسد که صنایع معدنی و پتروشیمی مورد استقبال سرمایه‌گذاران خارجی قرار گیرند.
وی درخصوص تاثیر این توافق بر بازار سرمایه در روزهای آتی اظهار کرد: به‌طور کلی روند بازار روند صعودی خواهد بود، در نتیجه برای هفته جاری و اوایل هفته آتی روند صعودی پیش‌بینی می‌شود.
وی گفت: با حصول این توافق سیاسی ریسک سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کاهش پیدا کرده و با ورود جریانات نقدی توسط سرمایه‌گذاران خرد و اشخاص حقوقی به بازار سرمایه مواجه خواهیم شد که به این ترتیب حجم تقاضا افزایش می‌یابد و شاهد رونق در بازار سرمایه خواهیم شد.

دلایل رونق اخیر بورس

محمد فطانت ظهر دیروز در گفت‌وگو با خبر شبکه اول سیما با اشاره به اینکه کسانی که در بورس فعال هستند از سطح بالای آگاهی برخوردارند، گفت: تجربه افت شاخص و قیمت‌ها در سال گذشته بلوغ فکری سرمایه گذاران را بالا برد و این تجربه نصیب آنها شده است که در شرایط مختلف متناسب با فرصت‌های سرمایه‌گذاری به‌درستی شرایط را تحلیل و با دید بلندمدت در بورس سرمایه‌گذاری کنند. رئیس سازمان بورس افزود: روند صعودی بازار سرمایه از 27 اسفند پارسال با رشد یک هزار واحدی شاخص آغاز شد و فضای مثبت بورس در نوروز امسال با رشد 5 درصدی شاخص ادامه یافت. وی با اشاره به اینکه در روز شنبه و در اولین روز پس از انتشار نتایج مذاکرات بازده 3 درصدی و در روز یکشنبه نیز بازده بیش از 5/ 3 درصدی در بورس نصیب سهامداران شده است، تصریح کرد: تمام کسانی که در بازار سرمایه فعال هستند بر اساس استراتژی‌های منتج از شاخصه‌های اقتصادی و تصمیم‌های خود اقدام به خرید و فروش سهام می‌کنند.

فطانت با تاکید بر اینکه بازار سهام در مدت کوتاهی خود به تعادل خواهد رسید، گفت: هیجان در بورس معنا ندارد و فرصت و منطق سرمایه‌گذاری، پشتوانه تصمیمات افراد است و نیازی به توصیه به فعالان بازار نیست و باید با بررسی شرایط اقدام به دادوستد کنند. وی همچنین درباره افزایش شاخص و قیمت‌ها در بورس طی روزهای گذشته اذعان کرد: علاوه بر خبرهای منتشر شده از مذاکرات هسته‌ای، مجموعه اقداماتی که دولت در سال گذشته انجام داد، اثر مثبت خود را در بازار گذاشته است که از جمله این تصمیمات می‌توان به لایحه خروج از رکود، سیاست‌های دولتی در افزایش رونق بازار، کاهش تورم، ابهام‌زدایی از نمادها و صنایع بورسی و نیز کاهش ریسک بورس اشاره کرد. فطانت اضافه کرد: فضای کنونی درباره کاهش نرخ بهره بانکی نیز انتظار افزایش P/ E بازار را در فعالان بورس ایجاد کرده است و کاهش تورم هم در رونق بورس اثرگذار خواهد بود. رئیس سازمان بورس افزود: در حال حاضر شرایطی در بورس به‌وجود آمده است تا در افزایش سرمایه شرکت‌ها عجله کنیم. وی با اشاره به اینکه در سال 93 حدود 27 هزار و 500 میلیارد تومان مجوز افزایش سرمایه در بازار سهام صادر شده است، گفت: تاکنون 13 هزار و 500 میلیارد تومان از این افزایش سرمایه‌ها به ثبت رسیده است. فطانت تاکید کرد: بنا داریم در روزهای پیش‌رو در عرضه اوراق بدهی و عرضه‌های اولیه شتاب بیشتری کنیم و بر این اساس در هفته جاری و نیز هفته آینده عرضه‌های اولیه زیادی را در بورس شاهد خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.