آیا مدیریت پس از تحریم، دشوارتر از مدیریت قبل از آن خواهد بود؟

روزهای پس از تحریم برای فعالان اقتصادی هرچند امیدوارانه به نظر می‌رسد، اما نیازمند هوشیاری است؛ چرا که برداشته‌شدن تحریم‌ها، اقتصاد ایران را وارد مرحله‌ای می‌کند که از شرایط اقتصاد گلخانه‌ای و نیم‌بند موجود باید وارد عرصه رقابت جهانی شوند. بنابر اظهارات کارشناسان گمان می‌رود که در این فرآیند، بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی کشور از دور خارج شده و ورشکسته شوند. فعالان اقتصادی می‌گویند دولت از اکنون باید برای زمان پس از تحریم برنامه داشته باشد، چرا که لطمات پس از تحریم ممکن است بیش از زمان تحریم باشد.

به گزارش مهر، «لوزان» هنوز تنها در حد یک بیانیه است، تحریم‌ها هنوز برداشته نشده و بازار راه طولانی برای رسیدن به ثبات در پیش دارد. در این میان یحیی آل‌اسحاق، رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران معتقد است که مدیریت پس از تحریم اگر به مراتب سنگین‌تر از مدیریت قبل تحریم نباشد، هم‌سطح آن است و نظام مدیریت می‌تواند این حادثه را به نحوی کنترل کند که اقتصاد ایران لطمه نبیند، چرا که ممکن است از قضا، سکنجبین صفرا فزاید. رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران می‌افزاید: بعد از برداشته‌شدن تحریم‌ها، فضای تهاجمی از سوی غرب به اقتصاد ایران شکل می‌گیرد و همه می‌خواهند به دلیل رکودی که در دنیا وجود دارد، به یک بازار بکر وارد شوند، بنابراین ممکن است واردات ایران به‌گونه‌ای پیش رود که تولید آسیب ببیند. همچنین مهدی کرباسیان، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌گوید: اقتصاد ایران و صنایع یاد گرفته‌اند در شرایط سخت و غیرمنصفانه با تحریم‌ها بسازند، کار کنند و جلو بروند. اما بدیهی است مدیران اقتصادی ایران با وجود توانایی سازگاری با شرایط سخت، از سخت‌کردن شرایط برای بنگاه‌های ایرانی استقبال نمی‌کنند. سیاست ما مثل هر دولت توسعه‌گرای دیگری افزایش قدرت رقابتی بنگاه‌هایمان و مساعد‌سازی محیط برای رشد آنهاست.

وی می‌افزاید: قطعا رسیدن به توافق هسته‌ای می‌تواند شرایط پیش‌روی صنایع ایران را بهبود دهد.

صنایع ایران طی سال‌های گذشته به دلیل وجود محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها ضربه خورده است.

با وجود اینکه باید به عملکرد دولت در مهار تورم سرکش نمره خوبی داد، اما هنوز هم اقتصاد ایران در رکود قرار دارد. به گفته کرباسیان، دولت در رفتار و شیوه عملکرد نشان داده که اتکای خاصی به بخش خصوصی دارد. بنابراین در صورتی که تحریم‌ها برداشته شود، بخش خصوصی کشور فعال‌تر از گذشته رفتار می‌کند. در این میان محمدحسین برخوردار نیز با بیان اینکه پس از برداشته‌شدن تحریم‌ها، دولت باید گام‌به‌گام با برنامه‌های خود جلو رود و برای این دوران برنامه داشته باشد، گفت: دیگر نباید اجازه داد هر تجهیزات یا حتی هر سرمایه‌گذاری وارد بازار ایران شود، بلکه باید سرمایه‌گذاران مشتاقی را که آماده ورود به اقتصاد ایران هستند، دسته‌بندی کرده و برای امضای توافقنامه شراکت با هریک از آنها، پلن خاصی را داشت.

رییس مجمع واردات افزود: به‌طور قطع، ایران دیگر برای شراکت اقتصادی با کشورها، ناچار به انتخاب از میان گزینه‌های محدود نیست؛ بلکه باید با استراتژی، قراردادهایی را پیش‌روی سرمایه‌گذاران قرار دهد که از دل آنها، بازی برد- بردی رقم بخورد که هم به نفع ایران و هم به نفع طرف خارجی باشد؛ در این صورت، این همکاری پایدار خواهد بود. همچنین شریف نظام‌مافی، نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس در این رابطه معتقد است رفع تحریم‌ها قرار نیست برای اقتصاد ایران معجزه‌گر باشد. در صورتی که مذاکرات به نتیجه مطلوبی هم نزدیک شود، حداکثر ۳۰درصد خواسته‌های ایران محقق شده و در نتیجه برخی تحریم‌های نمادین مانند سوییفت برداشته می‌شود. وی می‌افزاید: اقتصاد ایران در تمام سال‌های گذشته شرایط سخت تحریم را تجربه کرده است. برآورد دقیقی از خسارت تحریم‌ها بر اقتصاد ایران وجود ندارد. در صورتی که مذاکرات هسته‌ای به نتیجه مطلوبی برسد، اولین نشانه‌های تغییر در بازارهای مالی ظاهر می‌شود. با این‌حال برخی فعالان اقتصادی اعتقاد دارند حتی با وجود توافق و رفع اولیه تحریم‌ها همچنان قیمت دلار به عنوان یک شاخص اندازه‌گیری شرایط اقتصادی کشور در نرخی بالاتر از سه‌هزارو۲۰۰تومان باقی می‌ماند. نظام‌مافی می‌گوید: رفتارهای بنگاه‌های بزرگ اقتصادی غرب، بااحتیاط است. اگر به سوابق نگاه کنید، روند تحریم ایران یک روند، تدریجی است که آجربه‌آجر طی ۳۳سال روی هم گذاشته شد و امروز به این ساختمان زشت و بزرگ تبدیل شده است. پس بدیهی است حذف این بنای آزاردهنده هم یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد. بنابراین اگر یک توافق قوی هسته‌ای امضا شود، دیدگاه بنگاه‌های غربی که در چندسال اخیر روزبه‌روز نسبت به ایران بدتر شده بود، دچار تغییر روند می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.