کشورها کمربند ایمنی اقتصادی را ببندند/ افت رشد اقتصاد جهانی در سال جاری

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود چشم‌انداز رشد جهانی را کاهش  و هشدار داد کشورها کمربندهای خود را محکم ببندند.

کائوشیک بائوس رئیس اقتصاددانان بانک جهانی گفت: فدرال‌رزرو آمریکا باید افزایش نرخ بهره خود را تا سال آینده معلق کند چرا که این افزایش فراریت نرخ مبادله را افزایش و رشد جهانی را فلج خواهد کرد.

بائوس در گزارش چشم‌انداز اقتصاد جهانی  اعلام کرد:‌اقتصاد جهانی امسال به 2.8 درصد می‌رسد که کمتر از پیش‌بینی قبلی 3 درصد ماه ژانویه است.

وی افزود:‌پایین‌ بودن قیمت کالا به ویژه کاهش 40 درصدی قیمت نفت از سال گذشته به شدت به صادرکنندگان کالا آسیب زد. بانک جهانی همچنین هشدار داد کشورها خودشان را برای افزایش نرخ بهره آمریکا آماده کنند که هزینه استقراض را برای اقتصادهای در حال توسعه افزایش خواهد داد.

بائوس گفت:‌" ما در بانک جهانی علائم لزوم بستن کمربندها را در کشورها احساس می‌کنیم".

وی توصیه کرد که ملت‌ها به ویژه اقتصادهای نوظهور کمربندهای ایمنی‌ اقتصادی‌شان را محکم ببندند.

وی همچنین پیش‌بینی کرد که هند سریع‌الرشدترین اقتصاد اصلی جهان در سال جاری باشد که نرخ رشد آن 7.5 درصد و نسبت به پیش‌بینی قبلی که 6.4 درصد بود بالاتر خواهد بود. اما بانک جهانی چشم‌انداز رشد اقتصادی سال 2015 کشورهای در حال توسعه را 4.4 درصد پیش‌بینی کرد که نسبت به پیش‌بینی 4.8 درصدی در ژانویه پایین‌تر است.

همچنین بانک جهانی پیش‌بینی رکود در روسیه و برزیل را دارد.

در گزارش بانک جهانی چشم‌انداز رشد اقتصادی آمریکا  2.7 درصد است که نسبت به 3.2 درصد ماه ژانویه به 0.5 درصد افت داشته است این بانک رشد اقتصادی آمریکا را برای سال آینده 2.8 درصد پیش‌بینی کرده است که از پیش‌بینی قبلی 0.2 درصد کمتر است.

بر اساس این گزارش اقتصاد آمریکا در ابتدای سال 2015 به واسطه شرایط بد زمستان، افزایش ارزش دلار و افت شدید سرمایه‌گذاری در بخش انرژی به شدت کاهش یافت.

رئیس اقتصاددانان بانک جهانی اعلام کرد:‌ "توصیه می‌کنیم که افزایش نرخ بهره آمریکا به جای اواخر امسال در سال آینده اتفاق بیفتد اگرچه آنها دیدگاه خودشان را به نظر بانک جهانی ترجیح می‌دهند".

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.