دومین جلسه ستاد اقتصادی پساتحریم اتاق تهران با حضور تعدادی از اعضای هیات نمایندگان و نیز کارشناسانی از حوزه‌های سرمایه‌گذاری و دیپلماسی برگزار شد.

در این نشست نحوه نقش‌آفرینی اتاق تهران در دوران پساتحریم مورد بررسی قرار گرفت.

مهدی جهانگیری، نایب رئیس اتاق تهران و رئیس این ستاد و در ابتدا توضیحاتی در مورد مصوبات نشست پیشین ارائه کرد و گفت: در جلسه نخست، تصمیم گرفتیم کمیته‌هایی برای پیشبرد اهداف این ستاد در شرایط پس از لغو تحریم‌ها و توسعه سرمایه‌گذاری در کشور، ایجاد کنیم. به‌طوری که کمیته بررسی موانع سرمایه‌گذاری و کمیته بین‌الملل تشکیل شده است.

وی اعلام کرد: کمیته‌های دیگری همچون کمیته شناسایی شرکت‌ها و معرفی آنها به سرمایه‌گذاران خارجی، کمیته مشاوره به سرمایه‌گذاران، کمیته آموزش و کمیته اطلاع‌رسانی نیز تشکیل شده است که از سوی برخی اعضای هیات نمایندگان و مدیران اتاق تهران هدایت می‌شود. او در ادامه با تاکید بر اینکه ستاد پساتحریم اتاق تهران تصمیم ندارد در امور اجرایی مداخله کند، گفت: اقدامات این ستاد جنبه ملی دارد و بنا داریم از طریق نشست‌هایی که قرار است به‌طور مشترک با اتاق ایران برگزار شود، تصمیمات و اقدامات ستاد اقتصادی پساتحریم را به کل کشور تعمیم دهیم.

مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران نیز مدیریت دوران پساتحریم را یکی از دغدغه‌های اصلی دولت و مردم دانست و گفت: ما به‌عنوان اتاق تهران به دنبال آن هستیم تا با بررسی مسائل مربوط به دوران پس از لغو تحریم‌ها، در مورد مدیریت بهینه این دوران به دولت راهکار ارائه کنیم.

بهروز علیشیری، رئیس سابق سازمان سرمایه‌گذاری خارجی سخنان خود را با چند توصیه آغاز کرد. نخستین توصیه او این بود که تفاهم‌نامه برجام و مفاد آن از سوی اتاق تهران برای فعالان اقتصادی و ذی‌نفعان آن با شفافیت تبیین شود و اینکه معلوم شود، اتاق به‌عنوان بازوی مشورتی دولت در این برهه چگونه قرار است نقش‌آفرینی کند. وی گفت: در سند برجام به این نکته اشاره شده است که فعالیت‌ها و همکاری با ایران باید بر پایه چه مقتضیاتی باشد و ضرورت دارد، فعالان اقتصادی ایران آگاه باشند که با شرکای خارجی خود چگونه به مذاکره بپردازند. وی افزود: در ماده 27 تفاهم‌نامه برجام آمده ایالات‌متحده آمریکا قرار است، راهنمایی در مورد لغو تحریم‌های ایران منتشر کند که این راهنما بسیار حائز اهمیت است و بخش خصوصی می‌تواند در تهیه آن نقش ایفا کند. وی افزود: یکی دیگر از وظایف اتاق در این مقطع آن است که ظرفیت گفت‌وگو با دولت را فراهم کند و دولت نیز باید ظرفیت شنیدن صدای بخش خصوصی را داشته باشد. اتاق‌ها در جایگاه اجرایی نیستند و باید به فرهنگ‌سازی بپردازند و درک بنگاه‌ها را از دوران پساتحریم ارتقا ببخشند.

در ادامه این نشست، حمیدرضا آصفی، دیپلمات و سخنگوی سابق وزارت امور خارجه با بیان اینکه احتمالا تا سه ماه آینده، لغو تحریم‌ها آغاز می‌شود، افزود: اقداماتی که اتاق تهران می‌تواند به انجام برساند در قالب دو برنامه کوتاه‌مدت و بلندمدت قابل دسته‌بندی است. البته پیش از اجرای این برنامه کوتاه‌مدت لازم است اقداماتی با قید فوریت انجام شود؛ اقداماتی فوری نظیر تعیین اولویت‌های داخلی و تعیین کشورهای هدف. وی پیشنهادهای خود را در مورد برنامه کوتاه‌مدت چنین توضیح داد: برنامه‌ریزی برای اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌های خارجی، پذیرش خبرنگاران اقتصادی خارجی با هماهنگی وزارت ارشاد و وزارت امور خارجه، همکاری برای ساخت مستندهایی از ایران توسط رسانه‌های خارجی و دعوت از شخصیت‌ها و فعالان اقتصادی برای حضور درمیزگردها، بهره‌گیری از ظرفیت دیپلماسی اقتصادی از طریق سفارتخانه‌ها و همراهی تیم‌هایی از فعالان اقتصادی با هیات‌های سیاسی در سفر به سایر کشورها از جمله اقدامات در بازه زمانی کوتاه است. آصفی همچنین پیشنهاد کرد که در این دوره، اتاق تهران نسبت به برگزاری نشست‌های منطقه‌ای اهتمام بورزد و برای متقاضیان سرمایه‌گذاری بسته‌های اقتصادی تهیه کند.

سرمایه به جایی می‌رود که در آن امنیت و احترام باشد

صادق خرازی، یکی دیگر از دیپلمات‌های سابق وزارت امور خارجه با اشاره به تداوم برخی نگرش‌های مخل کسب‌وکار در دولت یازدهم گفت: ما می‌دانیم که سرمایه به جایی می‌رود که در آن امنیت و احترام باشد. خرازی گفت: یکی از شرکت‌های تولیدی خارجی که تاکنون میلیون‌ها دلار در ایران سرمایه‌گذاری مستقیم داشته است، به دنبال آن است که تا 30 سال آینده ایران را به هاب تولید منطقه‌ای خود تبدیل کند و به همین سبب آمادگی دارد، 5/ 2 میلیارد دلار در ایران سرمایه‌گذاری کند اما تاکنون مسوولان به درخواست‌های این شرکت برای سرمایه‌گذاری بیشتر پاسخ مثبت نداده‌اند. خرازی افزود: تا زمانی که مسائل زیربنایی کشور برطرف نشود، مشکلات همچنان پابرجاخواهد بود. اما اگر اتاق تهران اراده کند، با وجود همین مشکلات می‌تواند کارهای بزرگی به انجام برساند.

آمادگی برای دوران پساتحریم

در ادامه این نشست، ناصر عندلیب، مدیر آموزشی اتاق تهران که ریاست کمیته آموزشی این ستاد را نیز بر عهده دارد، به تشریح طرح برگزاری برنامه‌های آموزشی کمیته متبوع خود پرداخت و گفت: بدون تردید با انجام موفقیت‌آمیز مذاکرات هسته‌ای و شروع مراحل اجرایی توافق‌های صورت گرفته از جمله رفع تحریم‌ها، دریچه جدیدی به روی اقتصاد ایران گشوده خواهد شد و فرصت‌های متعددی پیش روی صاحبان و فعالان عرصه کسب‌وکار پدید خواهد آمد. در این مقطع، لازم است در بخش آموزش فعالان اقتصادی نیازسنجی صورت گیرد تا نیازهای آموزشی مشخص شود. او ادامه داد: در شرایط موجود، این ضرورت احساس می‌شود که فضای واقعی تحریم‌ها برای بنگاه‌ها تبیین شود و در گام بعدی، بنگاه‌ها برای رقابت سالم و نیز کسب‌و‌کاری منطبق بر استانداردهای بین‌المللی آماده شوند. آنها همچنین باید نسبت به فنون مذاکره آگاهی داشته باشند. عندلیب افزود: کمیته آموزش ستاد پساتحریم در نظر دارد، تا پیش از پایان سال، همایشی با محوریت الزامات ورود بخش خصوصی به دوران پساتحریم برگزار کند و در این همایش از سخنرانان داخلی و خارجی دعوت به عمل آورد. عندلیب برگزاری کارگاه‌های آموزشی کاربردی را از دیگر برنامه‌های این کمیته برشمرد و گفت: برگزاری کارگاه آموزشی مذاکره تجاری با هیات‌های اقتصادی دیگر کشورها، کارگاه آموزشی تهیه بسته‌های سرمایه‌گذاری براساس استانداردهای بین‌المللی، کارگاه آموزشی پروتکل‌های تشریفاتی در مذاکره بین‌المللی و کارگاه آموزشی مقررات و قوانین تجارت خارجی در دستور کار این کمیته است.

مشتاقی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران نیز بر این عقیده بود که تهیه بسته‌های فنی و عملیاتی اقتصادی از اهمیت بسزایی در این دوره برخوردار است و البته بر این نکته نیز تاکید کرد که ستاد پساتحریم نسبت به اصلاح زیرساخت‌ها توجه نشان دهد.

جهانگیری نیز گفت: اگر امروز بخش خصوصی در رابطه با دولت از آزادی عمل کافی برخوردار نیست، به این دلیل است که ما فعالان بخش خصوصی نیز به درستی وظایف خود را به انجام نرسانده ‌ایم. اگر دولت با بنگاهی برخورد نامناسب داشته است اتاق تهران باید در مورد این اقدام موضع بگیرد و بیانیه صادر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.