در طی ماه گذشته میلادی (اردیبهشت-خرداد) از هر 5 دلار صادرات چین یک دلار آن توسط آمریکایی ها خریداری شده است.

به گزارش بلومبرگ، در طی ماه می (اردیبهشت-خرداد) از هر 5 دلار صادرات چین یک دلار آن توسط آمریکایی ها خریداری شده است.

در حالیکه طی ماه گذشته میلادی صادرات چین به شرکای اصلی تجاریش ازجمله ژاپن، اروپا و کره‌جنوبی ، نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش نشان می‌دهد اما صادرات به آمریکا با 7.8 درصد افزایش روبرو شده‌ و بدین ترتیب سهم این کشور از صادرات چین به 18.8 درصد رسید. طی ماه مورد نظر سهم اتحادیه اروپا از صادرات چین 15.1 درصد و مجموعه کشورهای جنوبشرق آسیا، موسوم به آسه‌آن، 11.9 درصد بوده است.

افزایش وابستگی اقتصادی چین به بزرگترین اقتصاد جهان در حالی آشکار می‌شود که تنها چند هفته به اجلاس سالانه بین سران دو کشور در آمریکا باقیمانده و این در حالیست که واشنگتن بشدت به سیاستهای دولت چین در بالا نگهداشتن مصنوعی ارزش برابری یوآن معترض است. امری که صندوق بین‌المللی پول آن را رد کرده و معتقد است که ارزش برابری یوآن در مقابل سایر ارزهای جهان واقعی
واقعی می‌باشد.

یکی از تحلیلگران در مرکز مطالعات آمریکایی در دانشگاه فودان، شانگهای، معتقد است که وضعیت بهتر اقتصادی و برخورداری از سهم بیشتر در تجارت با چین می تواند به تقویت موضع آمریکایی‌ها در مذاکرات پیشرو با چینی‌ها منجر شود. به عقیده وی گرچه صداهایی در آمریکا خواهان فشار بیشتر به چین بر سر موضوع ارزش برابری یوآن هستند، اما بعید بنظر می‌آید که خزانه‌داری آمریکا دست به اقدامات شدید بزند.

این گزارش در حالی روز دوشنبه منتشر شد که تنها سه روز از انتشار آمار افزایش اشتغال در آمریکا در طی ماه گذشته، به میزان 280 هزار نفر، گذشته و این خود می ‌تواند به مشتریان بالقوه کالاهای چینی در این کشور بیافزاید.

بر اساس گزارش اداره گمرکات چین، مازاد تجاری این کشور با آمریکا تنها طی ماه گذشته میلادی به 24.2 میلیارد دلار بالغ گردیده که این رقم 40.7 درصد از کل مازاد تراز تجاری چین طی ماه گذشته را شامل می‌شود.

بر اساس نظر کارشناسان، تقویت ارزش «دلار» و تضعیف «ین» و «یورو» به افزایش صادرات چین به آمریکا، در مقایسه با سایر بازارهای عمده صادراتی آن، کمک کرده و این کشور برنامه از پیش طراحی شده‌ای برای توسعه سهم خود از بازار آمریکا نداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.